statystyki

Kontakt z dzieckiem jest niezależny od władzy rodzicielskiej

autor: Renata Żaczek26.11.2014, 17:00
rozwód, dziecko

Władza rodzicielska to, z grubsza ujmując, prawo i obowiązek rodziców do wykonywania pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem oraz do wychowania dziecka z poszanowaniem jego godności i praw aż do pełnoletnościźródło: ShutterStock

Jestem w trakcie rozwodu. Żona straszy, że będę miał ograniczoną władzę rodzicielską – pisze pan Mirosław. – Czy to znaczy, że uniemożliwi mi to kontakty z dwójką naszych dzieci? A co z kontaktami z dziadkami, ciociami i dalszą moją rodziną – pyta.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy jednoznacznie określa, że prawo i obowiązek rodziców do utrzymywania z dzieckiem kontaktów są niezależne od władzy rodzicielskiej. Kontakty te nie ustają, gdy jest ona ograniczona, a nawet wtedy, gdy rodzic jest jej pozbawiony.

Władza rodzicielska to, z grubsza ujmując, prawo i obowiązek rodziców do wykonywania pieczy nad dzieckiem i jego majątkiem oraz do wychowania dziecka z poszanowaniem jego godności i praw aż do pełnoletności. Przysługuje obojgu rodzicom, ale w pewnych okolicznościach może być odebrana lub ograniczona. Ograniczenie polega na uszczupleniu określonych przez sąd opiekuńczy obowiązków i uprawnień przysługujących rodzicom w stosunku do dziecka lub dzieci. Może tak być, gdy rodzice nie są w związku małżeńskim lub gdy sąd orzeknie o rozwodzie bądź separacji. Sąd powierza wtedy wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając ją drugiemu. Ograniczenie musi być jasno i konkretnie sformułowane, z dokładnym określeniem rodzaju uprawnień i obowiązków przyznanych temu rodzicowi. Władza jest wtedy redukowana do kwestii istotnych dotyczących sytuacji dziecka i jego rozwoju, takich jak edukacja, zdrowie i leczenie, wyjazdy potomka poza granice kraju. Bieżące wychowanie dziecka należy do tego rodzica, któremu sąd pozostawi pełną władzę rodzicielską.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane