RPO: Żyd powinien móc dokonywać uboju rytualnego

autor: Małgorzata Kryszkiewicz31.10.2014, 07:50; Aktualizacja: 31.10.2014, 13:09
65 proc. badanych jest przeciwna temu, aby prawo w Polsce zezwalało na ubój bez ogłuszania

65 proc. badanych jest przeciwna temu, aby prawo w Polsce zezwalało na ubój bez ogłuszaniaźródło: ShutterStock

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął kolejny, trzeci już wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności ustawy o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 856). Tym razem postępowanie zainicjowała prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Nie podoba jej się, że zaskarżone przepisy nie zezwalają na poddawanie zwierząt szczególnym sposobom uboju na wyłączne potrzeby lokalnych wspólnot religijnych i przewidują odpowiedzialność karną osoby dokonującej takiego uboju.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (26)

  • wynalazca(2014-10-31 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Hehehe,wprowadzajcie dalej ciemnotę,na pewno się ludziom polepszy

    Odpowiedz
  • Kuba(2014-10-31 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Niech sobie dokonuje u siebie, nie w Polsce !
    Zbyt wiele pobłażliwości wobec tej nacji.

    Odpowiedz
  • Janusz(2014-10-31 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    Rozwój cywilizacji nie może być hamowany przez fobie, czyli wszelkie wierzenia i religie. Nie wolno też stosować wyjątków, ponieważ może to doprowadzić do rozszerzania katalogu wyjątków, czyli sytuacji, gdy są równi i równiejsi.

    Odpowiedz
  • paweł(2014-10-31 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Tak , najlepiej zakazać uboju rytualnego i z całym mięsem zostać w Polsce . Już Francja i Niemcy zacierają ręce , że będą mieli zbyt na swoją wołowinę .

    Odpowiedz
  • Żyd w Polsce ma wszystko i jeszcze dostaje,polak(2014-10-31 10:24) Zgłoś naruszenie 00

    niema nic i jeszcze okrada się go ...z wypracowanej emerytury,niewolnicza praca za łyżkę zupy,taka polityka całkiem do d..y!!!Nigdy więcej PEŁO!!!

    Odpowiedz
  • Franz(2014-10-31 10:43) Zgłoś naruszenie 00

    Cygan mógłby poślubić 12-latkę, islamista mieć 5 żon a jak odbyć publicznie stosunek z kozą. Hulaj dusza piekła nie ma.

    Odpowiedz
  • UE(2014-10-31 10:52) Zgłoś naruszenie 00

    A co na to tzw" obrońcy zwierząt" ?

    Odpowiedz
  • Polak(2014-10-31 11:02) Zgłoś naruszenie 00

    Niech RPO zajmie się naprawdę interesem Polaków a nie Żydostwa PO wskiego, dosyć żydowskiej dyktatury w Polsce, co dziennie tylko Żydzi i Żydzi.

    Odpowiedz
  • EWA(2014-10-31 11:04) Zgłoś naruszenie 00

    Nie podoba mi się postawa RP. Nie chodzi mi o Żydów, ale o zasadę. Jeśli RPO będzie bronił odstępstw od obowiązującego prawa z powodu religii, to zwyczaje panujące w innych grupach religijnych, które to zwyczaje kolidują z polskim prawem, będą miały pierwszeństwo przed polskim prawem. Aż strach rozwijać dalej tę tezę.

    Poza tym - RPO wykazuje niesłychaną ślepotę na fakt niesłychanej dyskryminacji Polaków, którzy nie posiadają przywilejów wobec obywateli z przywilejami. Dlaczego jawna, bezczelna, łamiąca art. 32 Konstytucji dyskryminacja podatników bez przywilejów nie spędza RPO snu z oczu??? Bo sędziowie korzystają z przywilejów ekonomicznych?

    Odpowiedz
  • Anna(2014-10-31 12:48) Zgłoś naruszenie 00

    PARSZYWE ŻYDOSTWO - POLACY POWINNI BRUDASÓW CAŁOWAĆ PO ZAWSZONYCH GŁOWACH !!!.

    Odpowiedz
  • shalom(2014-10-31 12:51) Zgłoś naruszenie 00

    mordowanie zwierzat przez zydków , Ok , ale u nich w ich demokratycznym , w pełni kochajacych """człowieka """ Izraelu , oczywiscie , ale nie w Polsce !!!

    Odpowiedz
  • Tadeusz(2014-10-31 13:14) Zgłoś naruszenie 00

    Tylko 21 proc. opowiedziało się za legalizacją uboju rytualnego ?

    Odpowiedz
  • Dawid(2014-10-31 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Rozumiem i popieram zakaz. Może dlatego że nie jem mięsa to zakazałbym także dokonywanie ubóju nie-rytualnego. Sądzicie że tam zwierzęta nie cierpią i umierają z przyjemnością? No ale oczywiście, wasze mięsko jest cacy, a żydowskie bee. Rozumiem, że arabskie też bee?
    Swoją drogą do wejścia ustawy Polacy zarabiali na eksporcie mięsa halal i koszer ponad 200 milionów euro rocznie. Inni już przejeli rynek w Izraelu i są wdzięczni obrońcom zwierząt;.
    Pani Anno, rozumiem że wredni Żydzi coś Pani zrobili złego, ale nie pojmuję, po co Polacy mają jakieś zawszone głowy całować? Wiem, że w Polsce jest niskie zużycie wody, ale nie sądze by panowała tam wszawica?!

    Odpowiedz
  • as(2014-10-31 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ale my jesteśmy w Polsce i 65 % jest przeciw ubojowi rytualnemu - jeśłi nie szanuje się wiary katolickiej Polaków to dla czego mamy przestrzegać reguł wiary żydów?Kompletnie tego nie rozumiem!

    Odpowiedz
  • gosc(2014-10-31 15:06) Zgłoś naruszenie 00

    Całkowicie nie zgadzam się z RPO.
    Jeżeli chcą jeść mięso z uboju rytualnego, to niech sprowadzają je z własnego kraju.
    Są społeczności, w których małżeństwo z nieletnią (lub kilkuletnią) - to tradycja, czy w takich przypadkach też mamy im na to zezwalać?

    Odpowiedz
  • krol(2014-10-31 22:29) Zgłoś naruszenie 00

    Ale tylko w Israelu,won z Polski
    Pod naciskiem osadników ministerstwo obrony wprowadziło na Zachodnim Brzegu zakaz podróżowania Palestyńczyków tymi samymi autobusami, którymi poruszają się Żydzi.

    Odpowiedz
  • BN(2014-11-01 07:51) Zgłoś naruszenie 00

    RPO występuje o to, aby polskie prawo dostosować do judaizmu? Judaizm źródłem prawa? Jaka dyskryminacja, co się tej Pani roi. Lipowicz do dymisji.

    Odpowiedz
  • Joanna Żakowska(2014-11-01 10:09) Zgłoś naruszenie 00

    Ja tak trochę ogólnie o RPO . Tak jak za komuny jest to instytucja partyjna , stronnicza . Nic się od tamtych czasów nie zmieniło . Dyskryminuje biednych , niepełnosprawnych . Chroni przede wszystkim władzę i jej patologiczne prawa . Najlepiej dla obywateli by było aby zlikwidować ten urząd bo nie służy obywatelom {{jak większość urzędów} albo choć zmienić nazwę na np. rzecznik władzy , dopóki rządzi PO skrót może zostać ten sam.

    Odpowiedz
  • EWA(2014-11-01 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    pani Lipowicz nie powinna sie zajmowac religia zydowska ani zadna inna!
    pani Lipowska ma wynik glosowania 65 przeciw ubojowi!!!

    pani Lipowska ma tytul profesora!?
    kto daje osobie ktora nie umie porownac wyniku glosowania demokratycznego w demokratycznym panstwie 65 przeciw do 21 za???

    co pani Lipowska chce swoja infantylnoscia zyskac? - chyba dymisje lub wscieklosc - jak czytam powyzej - ludzi, ktorzy najpewniej sobie nie zycza takich ubojow dla mniejszosci religijnych!!!

    mam meza Muzulmanina - wiadomo, ze tez ta religia nakazuje uboj rytualny?
    co pani Lipowska rzecznik praw obywatelskich , chce w tym wzgledzie przepchac?
    ja przepchala tyle, ze moj maz musi jesc to co w Polsce dozwolone czyli jesli chce mieso to takie jak kupuje w sklepie - jesli nie to pozostaje mu w Polsce jesc tylko wegetarianskie produkty!!!

    o ile wiem, to zydzi, rowniez nawet przed wojna jedli tak jak to bylo dozwoone, a nawet nie chcieli wyrozniac sie od innych i w tym wzgledzie!

    co pani Lipowska ma do roboty w swoim sektorze to niewiadomo - ale powinna zadbac o obywatelitak czy inaczej, a ie o zwierzeta czy mniejszosci religijne - politykiem tez nie jest bo inaczej nie zajmowala by sie takimi kwestiami!!! POmylila sie chyba!!!

    Odpowiedz
  • K.(2014-11-01 13:40) Zgłoś naruszenie 00

    A czy Indianie powinni mieć prawo wyrywania serc ofiarom?

    Odpowiedz