statystyki

Protokół skrócony będzie miał taką samą treść jak pisemny

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz27.10.2014, 07:35; Aktualizacja: 27.10.2014, 10:40
Zmiany obejmują też transkrypcję protokołu elektronicznego (a więc spisanie jego treści)

Zmiany obejmują też transkrypcję protokołu elektronicznego (a więc spisanie jego treści)źródło: ShutterStock

Regulacje określające m.in. transkrypcję e-protokołu oraz ogłaszanie i uzasadnianie wyroku, wówczas gdy taki protokół został sporządzony, ulegają dziś zmianie. Nowe zasady wprowadziła ustawa z 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1296).

Obowiązujące zasady protokołowania posiedzeń sądowych za pomocą urządzeń nagrywających dźwięk i obraz nie sprawdziły się. Poprawienia procedury domagali się nie tylko profesjonalni pełnomocnicy, lecz także sędziowie.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Malcolm(2014-10-27 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  Wielkie przyspieszenie za ogromne pieniądze, ha, ha, ha..

  Odpowiedz
 • zlot(2014-10-27 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  Raczej, ogoromne spowolnienie za gigantyczne pieniądze!

  Odpowiedz
 • Leon(2014-10-27 20:31) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę uważnie przeczytać treść ustawy zmieniającej KPC. W przypadku e-protokołu będzie możliwość wpisania do papierowego protokołu uproszczonego "streszczenia wyników postępowania dowodowego" nie podyktowania wszystkiego jak to ma miejsce w sądach gdzie rozprawa nie jest nagrywana. Takie rozwiązania funkcjonują z powodzeniem w innych krajach np. w Niemczech sędzia dyktuje do dyktafonu tylko najważniejsze wypowiedzi świadków i stron.
  A co do nakładów to e-protokół jest finansowany z pieniędzy unijnych.

  Odpowiedz
 • D(2014-10-28 08:08) Zgłoś naruszenie 00

  Elektroniczna audio-wizualna rejestracja rozprawy - jest konieczna, z uwagi na przeinaczenia jakie wynikają z dyktowania do protokołu. Do tego to dziabanie w żółwim tempie dwoma paluszkami przez niektórych protokolantów.
  Natomiast rozważenia wymagałoby stworzenie instytucji stenotypisty, tak jak w USA.

  Odpowiedz
 • zlot(2014-10-28 08:12) Zgłoś naruszenie 00

  Bez znaczenia jest z jakich pieniędzy jest finansowany e - protokół. Nie ulega wątpliowści, że są to ogromne pieniądze przeznaczone na sprzęt, jak również na usługi serwisowe i szkolenia - pewnie fundusze te można było wyadć na inny cel. Ciekawe czy MS dalej promuje e - protokół hasłem "przyspieszenia postępowania o 1/3"? Obecnie najlepiej jest, gdy zainstalowany sprzęt odmawia posłuszeńśtwa, wówczas można spisywać normalny protokół, a jeżeli strona chce sobie nagrywać wystarczy, że wystąpi o taką zgodę do Sądu. I tak na marginesie jak my osiągniemy obecny poziom Niemiec (no bo przecież takie rozwiązanie tam funkcjonuje), to Niemcy będą o trzy poziomy wyżej, i co daje będziemy zmierzać do bycia "Niemcami"?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane