statystyki

Jawność w procesie nie powinna podlegać wyłączeniu

autor: Joanna Kowalska13.10.2014, 08:10; Aktualizacja: 13.10.2014, 09:23
prawo, sąd

Zasada jawności czy szybkość postępowania?źródło: ShutterStock

Wprowadzenie możliwości wydawania wyroków na posiedzeniu niejawnym w procesie cywilnym będzie naruszało konstytucję – uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC).

Organizacja krytykuje regulację, która znalazła się w noweli kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw. Zgodnie z projektem jawność będzie mogła być wyłączona w przypadku, gdy pozwany uznał powództwo albo sąd dojdzie do wniosku, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne. Decyzja ma się opierać na analizie pism procesowych i innych złożonych dokumentów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • pozywam.blogspot.com(2014-10-13 23:11) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiana jest nie tylko potrzebna, ale również uzasadniona. Ważne jest to, że chodzi tylko o określone sytuacje. Po co wyznaczać termin rozprawy w sytuacji, gdy pozwany uznał żądanie i o nic nie wnioskuje. Po co również wyznaczać rozprawę, w sprawie, w której żadna ze stron nie jest zainteresowana stawiennictwem na rozprawie oraz nie wnioskuje żadnych dowodów osobowych. Jedynymi dowodami są dokumenty, a np. sprawa dotyczy wyłącznie interpretacji przepisu. Nie ma co się obwiać. Takie rozwiązania już istniały w ramach postępowania gospodarczego. Nikt wówczas nie wołał na alarm. Nie było żadnych problemów. Nie słyszałem również, aby instytucja ta była nadużywana. Poza tym, zawsze jest jeszcze instancja odwoławcza. Tam, zawsze jest jawność.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane