statystyki

Wymiar sprawiedliwości zmierza wielkimi krokami do chaosu

autor: Ewa Ivanova02.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 02.10.2014, 07:55
Wszystko w procesie karnym zaczyna się nie w gabinetach kilku zafascynowanych amerykańskim procesem profesorów

Wszystko w procesie karnym zaczyna się nie w gabinetach kilku zafascynowanych amerykańskim procesem profesorówźródło: ShutterStock

JACEK SKAŁA: Wszystko w procesie karnym zaczyna się nie w gabinetach kilku zafascynowanych amerykańskim procesem profesorów, ale na zwykłym komisariacie policji

Ta zmiana spowoduje, że proces nie będzie ani kontradyktoryjny, ani zbliżony do obecnego. Wśród prokuratorów i sędziów są poważne obawy o powodzenie tego eksperymentu. Z całą pewnością proces karny i wymiar sprawiedliwości zmierzają wielkimi krokami do chaosu, który stopniowo będzie się nawarstwiać od 1 lipca 2015 r. Cała reforma była bowiem kompletnie niespójna. Wymiar sprawiedliwości jest niewątpliwie systemem naczyń połączonych. Nie wolno najpierw zmieniać wycinkowo postępowania jurysdykcyjnego, a potem dokonywać nieprzemyślanych korekt w postępowaniu przygotowawczym. A wszystko to bez zmian w organizacji prokuratury i policji.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • Zibi(2014-10-02 14:30) Zgłoś naruszenie 00

  I jeszcze jedno. Prokuratura zamiast przygotowywać się do miesięcy na wejście w życie ustawy wciąż koncentruje się wyłącznie na jej krytyce. Za późno Panowie, czas wziąć się do pracy. Ustawa już częściowo weszła w życie, a w lipcu wejdzie w pozostałym zakresie i pogódźcie się w końcu z tym, że w prawdzie z opóźnieniem, ale i wymiarze sprawiedliwości PRL się kończy.

  Odpowiedz
 • jeszcze uczciwy(2014-10-02 15:59) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego jest to wymiar sprawiedliwości , przecie się mówi-wygrał, przegrał- tak jakby to była ruletka lub inna gra, a może trzeba trafić na uczciwego sędziego lub prokuratora, bo inni to łamią prawo? Dlaczego to nie jest Wymiar Prawa

  Odpowiedz
 • wjw(2014-10-02 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  Chaos to już trwa od lat...

  Odpowiedz
 • Zibi(2014-10-02 11:15) Zgłoś naruszenie 00

  Niech Pan mówi za siebie. Sądy są akurat zadowolone z tej zmiany. Niezadowoleni są prokuratorzy bo wreszcie będą odpowiadać za fuszerki, a nie wycierać sobie gęby sądami, że czegoś nie zrobiły ,,z urzędu'' . Kto do pierona ma oskarżać sędzia, czy prokurator ? Dlaczego druga strona procesu ma mieć na przeciwko siebie dwóch prokuratorów- a gdzie bezstronny sąd. Koniec z procesem stalinowskim. Musisz się Pan panie Skała z tym wreszcie pogodzić, że trzeba się wziąć do roboty albo zmienić zawód. I przestań Pan straszyć ludzi na około.

  Odpowiedz
 • Smt(2014-10-02 11:33) Zgłoś naruszenie 00

  Ta "reforma" to jest kompletna porażka. Prokurator ma rację- najpierw powinno zostać przemodelowane postępowanie przygotowawcze i organizacja prokuratury, a etap sądowy na samym końcu!
  Paraliżu nie będzie- będzie to samo co teraz, tylko "jeszcze bardziej". Za kradzież 1000 zł oskarżony pójdzie siedzieć, bo bez obrońcy nie zgłosi odpowiednich dowodów w terminie, a sąd palcem nie kiwnie za niego. Natomiast przy sprawach typu Amber Gold oskarżeni przedstawią po 3 prywatne opinie "niezależnych ekspertów", zrobione profesjonalnie za grubą kasę, a prokuratura wyściubi środki na cały rok i przedłoży jedną opinię biegłego sądowego- wieloletniego emeryta z czasów gospodarki uspołecznionej, która będzie stertą makulatury. I w rezultacie będzie uniewinnienie.
  O taką Polskę chodziło?

  Odpowiedz
 • dsf(2014-10-02 11:44) Zgłoś naruszenie 00

  Piszę już teraz, żeby nie było później wątpliwości.
  Wszystkie głośne uniewinnienia, które nastąpią po 15 lipca 2015r. będą i tak zwalane na "niedouczonych i niezawisłych od rozumu sędziów". Nikomu się nie da wytłumaczyć tego, że przed sądem można spartolić nawet najbardziej oczywistą sprawę. Ładowanie się w taką zmianę bez wcześniejszego wzmocnienia prokuratury jest działaniem nieodpowiedzialnym. To że kontradyktoryjność działa w postępowaniu cywilnym to jeszcze nie oznacza, że zadziała w karnym. Wiele razy widziałem strony, które przegrywały prosty na pozór spór na pierwszym terminie rozprawy, bo "się im zapomniało" zawnioskować.

  Odpowiedz
 • ssr(2014-10-02 23:48) Zgłoś naruszenie 00

  do 6 - pełna zgoda

  Odpowiedz
 • rumburak(2014-10-02 12:50) Zgłoś naruszenie 00

  Nie straszcie ludzi. Te zmiany powinny być już wprowadzone 7 lat temu a jak się nie podoba prokuratorom to proszę się przekwalifikować. Amazon na was czeka.

  Odpowiedz
 • adomas(2014-10-02 13:14) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież w postępowaniu karnym nie chodzi o fikcję, lecz o dotarcie do PRAWDY. W procesie cywilnym - po zmianach w latach 90 - odeszło się od zasady prawdy materialnej na rzecz prawdy formalnej, procesowej. Czy to dobrze, czy źle, można dyskutować. Ale prawo karne ma inne zadanie - wyeliminować delikty, które zagrażają społeczeństwu. Po to tworzy się prawo karne. Tu ingeruje Państwo, zakazując czegoś pod groźbą kary. Taki a taki stan jest niepożądany, dlatego Państwo swoim autorytetem, tego zakazuje. I co dalej. Dalej sąd nie będzie dochodził, czy rzeczywiście taki stan zaistniał, tylko, czy strony to udowodnią..I jeżeli GORSZY prokurator czegoś nie udowodni, to sąd przyjmie za prawdę procesową to co przedstawił LEPSZY adwokat ( i na odwrót) .

  Odpowiedz
 • kspe(2014-10-02 13:17) Zgłoś naruszenie 00

  Tytuł jest mocno nieaktualny, wymiar sprawiedliwości już dawno tam dotarł.

  Odpowiedz
 • Joanna Żakowska(2014-10-02 13:22) Zgłoś naruszenie 00

  To chaos może być jeszcze większy niż teraz? To co, będą wyrzucać papiery z różnych akt , mieszać je i później wsadzać do akt według swojego widzimisię? Skoro sędziowie i prokuratorzy nie czytają akt to rozprawa będzie polegać na walce siłowej między stronami? Dopóki sędziowie , prokuratorzy będą bezkarni to nic się nie zmieni . Według mnie koniecznym jest odebranie immunitetów i karanie za przestępstwa procesowe jakie czynią . Jestem oskarżycielem posiłkowym i widzę jakie numery odchodzą w sądach i prokuraturach .

  Odpowiedz
 • Guido(2014-10-04 12:16) Zgłoś naruszenie 00

  Skał to naprawdę mądry facet, masz rację Chłopie, żeby tylko ktoś pomyślał nad co mówisz.

  Odpowiedz
 • Isa(2014-10-04 12:25) Zgłoś naruszenie 00

  Sędzia Sądu to nie sędzia meczowy, nie rozstrzyga kto jest lepszy na boisku/sali adwokat czy prokurator, powinien dążyć do ukarania sprawcy, a nie rozstrzygać o wyniku potyczki. Co zrobi ofiara gwałtu gdy Sąd uniewinni jej oprawcę, który za kasę zapewnił sobie najlepszą kancelarię, prywatne ekspertyzy , a biedny prokurator z zakazami wydawania środków na biegłych- będzie bezsilny. Sąd powinien bronić sprawiedliwości a nie siedzieć i oceniać .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane