statystyki

Ślub w plenerze: czy zawarcie małżeństwa poza USC będzie możliwe?

autor: Małgorzata Raczkowska26.09.2014, 19:00
Prace legislacyjne nad nową ustawą – Prawo o aktach stanu cywilnego trwają.

Prace legislacyjne nad nową ustawą – Prawo o aktach stanu cywilnego trwają.źródło: ShutterStock

Latem czytałam na łamach „Prawa na co dzień”, że wejdą niedługo w życie przepisy pozwalające na zawarcie ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego. Planuję uroczystość w maju przyszłego roku. Czy mogę liczyć na liberalizację prawa do tego czasu? – pyta pani Katarzyna.

Prace legislacyjne nad nową ustawą – Prawo o aktach stanu cywilnego trwają. Rządowy projekt wpłynął do Sejmu w połowie lipca, termin wejścia w życie ustawy planowany jest na 1 stycznia 2015 r. Jeśli zostanie dotrzymany, pani Katarzyna będzie mogła wziąć ślub zgodnie z nowymi zasadami. Zakładają one, że kierownik urzędu stanu cywilnego będzie zobowiązany przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego na terytorium własnej gminy. Stanie się to na wyraźne życzenie narzeczonych (nazywanych tu nupturientami). Jest jednak warunek – wskazane miejsce ceremonii musi umożliwić zachowanie uroczystej formy oraz zapewnić bezpieczeństwo wszystkich obecnych. W takim przypadku, obok opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa (obecnie to 84 zł), pobierana będzie opłata dodatkowa stanowiąca dochód gminy, mająca na celu pokrycie kosztów udziału kierownika urzędu stanu cywilnego w uroczystości poza urzędem. Gdy ustawa wejdzie w życie, wysokość tej opłaty zostanie określona przez ministra spraw wewnętrznych w stosownym rozporządzeniu.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane