statystyki

Większa ochrona dla spadkobierców już wkrótce

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz25.09.2014, 08:25; Aktualizacja: 25.09.2014, 09:33
Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie.

Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie.źródło: ShutterStock

Nawet gdy spadkobiercy nie złożą żadnego oświadczenia o sposobie objęcia spadku, będzie to jednoznaczne z przyjęciem go z dobrodziejstwem inwentarza. Za długi spadkowe będą wówczas odpowiadali tylko do wartości stanu czynnego majątku spadkodawcy, ustalonego w wykazie lub spisie inwentarza. Dziś jest odwrotnie – brak oświadczenia jest równoznaczny z prostym przyjęciem spadku i nieograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie. Aby spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni i wykonawcy testamentu nie ponosili nadmiernych wydatków na sporządzenie spisu inwentarza przez komornika oraz wycenę aktywów spadkowych przez biegłych rzeczoznawców, projekt przewiduje sporządzanie przez nich w takiej sytuacji prywatnego wykazu inwentarza i składanie go w sądzie lub przed notariuszem. Wykaz taki wystarczy sporządzić na gotowym formularzu, którego wzór określi minister sprawiedliwości.


Pozostało jeszcze 24% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2014-09-25 12:10) Zgłoś naruszenie 00

  G. prawda .

  Odpowiedz
 • keszet(2014-09-25 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  A kiedy pomyślą o spadkodawcy, aby za życia mógł decydować o swoim majątku po śmierci i zniosą ten paranoidalny i osobliwy "zachowek". Czy jeszcze poza Polską coś tak dziwacznego istnieje?

  Odpowiedz
 • oli(2014-09-25 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  no to dziadek albo babcia 80 letni założą firmę nabiorą towaru a wnuczek albo synek zawiną kase

  Odpowiedz
 • biungo(2014-10-20 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Albo kolejny absurd z dziedziczenia ustawowego: wnuczek nie lubił babci, całe lata jako dorosły nie odwiedzał jej, ignorował wiadomości o jej chorobie, ale po pieniądze ma prawo łapę wyciągnąć tak samo jak pozostali ważni spadkobiercy (jeden z rodziców wnuczka nie żyje), którzy cały ciężar choroby, wszelkich kosztów w tej nieraz długiej chorobie, (o emocjach już nie wspominając z powodu cierpienia i utraty bliskiej osoby) wzięli na siebie. Dla sądu liczy się tylko nieszczęsne pokrewieństwo, cała reszta dla nich nieważna... W majestacie prawa chciwy wnuczek ma te same prawa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane