statystyki

Większa ochrona dla spadkobierców już wkrótce

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz25.09.2014, 08:25; Aktualizacja: 25.09.2014, 09:33
Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie.

Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie.źródło: ShutterStock

Nawet gdy spadkobiercy nie złożą żadnego oświadczenia o sposobie objęcia spadku, będzie to jednoznaczne z przyjęciem go z dobrodziejstwem inwentarza. Za długi spadkowe będą wówczas odpowiadali tylko do wartości stanu czynnego majątku spadkodawcy, ustalonego w wykazie lub spisie inwentarza. Dziś jest odwrotnie – brak oświadczenia jest równoznaczny z prostym przyjęciem spadku i nieograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Zmiany w prawie spadkowym korzystne dla spadkobierców przewiduje projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, kodeksu postępowania cywilnego i niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbędzie się dzisiaj w Sejmie. Aby spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni i wykonawcy testamentu nie ponosili nadmiernych wydatków na sporządzenie spisu inwentarza przez komornika oraz wycenę aktywów spadkowych przez biegłych rzeczoznawców, projekt przewiduje sporządzanie przez nich w takiej sytuacji prywatnego wykazu inwentarza i składanie go w sądzie lub przed notariuszem. Wykaz taki wystarczy sporządzić na gotowym formularzu, którego wzór określi minister sprawiedliwości.


Pozostało 24% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • StAAbrA(2014-09-25 12:10) Zgłoś naruszenie 00

  G. prawda .

  Odpowiedz
 • keszet(2014-09-25 09:38) Zgłoś naruszenie 00

  A kiedy pomyślą o spadkodawcy, aby za życia mógł decydować o swoim majątku po śmierci i zniosą ten paranoidalny i osobliwy "zachowek". Czy jeszcze poza Polską coś tak dziwacznego istnieje?

  Odpowiedz
 • oli(2014-09-25 11:18) Zgłoś naruszenie 00

  no to dziadek albo babcia 80 letni założą firmę nabiorą towaru a wnuczek albo synek zawiną kase

  Odpowiedz
 • biungo(2014-10-20 12:56) Zgłoś naruszenie 00

  Albo kolejny absurd z dziedziczenia ustawowego: wnuczek nie lubił babci, całe lata jako dorosły nie odwiedzał jej, ignorował wiadomości o jej chorobie, ale po pieniądze ma prawo łapę wyciągnąć tak samo jak pozostali ważni spadkobiercy (jeden z rodziców wnuczka nie żyje), którzy cały ciężar choroby, wszelkich kosztów w tej nieraz długiej chorobie, (o emocjach już nie wspominając z powodu cierpienia i utraty bliskiej osoby) wzięli na siebie. Dla sądu liczy się tylko nieszczęsne pokrewieństwo, cała reszta dla nich nieważna... W majestacie prawa chciwy wnuczek ma te same prawa.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane