statystyki

Bliscy mają prawo do zachowku

autor: Anna Ochremiak05.09.2014, 07:36; Aktualizacja: 05.09.2014, 07:38
Zapłaty zachowku można się domagać od osoby, na rzecz której spadkodawca poczynił darowiznę, jednak jest ona zobowiązana do zapłaty zachowku tylko w granicach wartości darowizny

Zapłaty zachowku można się domagać od osoby, na rzecz której spadkodawca poczynił darowiznę, jednak jest ona zobowiązana do zapłaty zachowku tylko w granicach wartości darowiznyźródło: ShutterStock

Sprawa dotyczy zachowku po moim dziadku ze strony mamy, który miał dwoje dzieci z małżeństwa z moją babcią – syna i córkę (czyli moją mamę) – oraz jednego syna z drugiego małżeństwa – opowiada pani Halina ze Szczecina. – Dziadek zmarł trzy lata temu i przepisał w formie darowizny dwa mieszkania tylko na syna z drugiego małżeństwa. Moja mama zmarła półtora roku temu, ale jej brat, a mój wujek dowiedział się, że należy się nam zachowek, nie wiemy tylko, w jakiej części. To, że nam się należy, potwierdziliśmy już u adwokata, jednak chcemy być pewni, do jakiej części mamy prawo, skoro majątek dziadka był wspólny z jego drugą żoną.

Pani Halina i jej wuj mają prawo do zachowku. I – skoro dziadek zmarł już trzy lata temu – powinni się pospieszyć z dochodzeniem swoich praw. Roszczenie uprawnionych do zachowku przedawnia się bowiem z upływem pięciu lat od ogłoszenia testamentu, a roszczenie przeciwko osobie zobowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanej od spadkodawcy darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku. Warto przy tym wiedzieć, że otwarcie spadku w polskim prawie cywilnym następuje w chwili śmierci spadkodawcy. Zapłaty zachowku należy dochodzić w sądowym postępowaniu cywilnym w drodze procesu. A więc jeżeli osoba zobowiązana do zapłaty zachowku nie zechce wywiązać się z tego dobrowolnie, należy skierować pozew do sądu.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • zefir(2014-09-07 22:19) Zgłoś naruszenie 10

  Zachowek przede wszystkim jest niezgodny z konstytucją, bo wywłaszcza obywateli z ich majątku na cel prywatny i bez żadnego odszkodowania. A konstytucja dopuszcza tylko wywłaszczenie na cel publiczny i to za słusznym odszkodowaniem.
  Ale sędziowie chcą decydować ile komu zabrać, żeby drugiemu dać, bo w końcu na tym m.in. polega ich władza nad Polakami. I dlatego ten przepis jest i pewnie jeszcze długo będzie. Nie łudźcie się, że się to zmieni.

  Odpowiedz
 • keszet(2014-09-05 16:04) Zgłoś naruszenie 10

  Obecna forma zachowku powinna już dawno zniknąć z polskiego prawa. Zachowek powinien być zachowany w obecnym (albo innym) wymiarze przy braku testamentu. Jeśli jest testament, a szczególnie notarialny, to jego zapisy, które wyrażają wolę zmarłego, powinny być w 100% wiążące w podziale spadku. Jest oburzające, że człowiek za życia nie może dysponować swoim własnym majątkiem, a część tego majątku, wbrew jego woli, otrzymują nieraz skłóceni z nim członkowie rodziny..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane