statystyki

Jak zbierać grzyby zgodnie z przepisami

autor: Adam Makosz08.09.2014, 17:00; Aktualizacja: 09.09.2014, 15:52
Za jednoczesne rozgarnianie ściółki i deptanie grzybów można zostać ukaranym mandatem

Za jednoczesne rozgarnianie ściółki i deptanie grzybów można zostać ukaranym mandatemźródło: ST

Osoby wybierające się na grzybobranie autem powinny pozostawić je na parkingu pod lasem. Za jednoczesne rozgarnianie ściółki i deptanie grzybów można zostać ukaranym mandatem.

Czy obowiązuje mnie zakaz wstępu

Wchodząc do lasu zauważyłem tablicę z napisem „zakaz wstępu”. Jestem jednak pewien, że jest to las państwowy, a te muszą być przecież udostępniane wszystkim. Czy taki zakaz dotyczy też grzybiarzy?

To prawda, że lasy stanowiące własność Skarbu Państwa są udostępniane dla ludności. Ustawa o lasach przewiduje jednak kilka ograniczeń. Zarówno zarządcy lasów państwowych, jak i właściciele lasów prywatnych mogą ustanowić okresowy lub stały zakaz wstępu na ich tereny. W przypadku lasów państwowych stałym zakazem wstępu objęte są m.in. lasy stanowiące uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne oraz ostoje zwierząt. Nadleśniczy może też wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, w razie gdy wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów.

Wskutek podobnego zarządzenia tymczasowo nie można wchodzić do lasu, gdy występuje w nim duże zagrożenie pożarowe lub gdy wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna. Lasy objęte stałym lub okresowym zakazem wstępu, z wyjątkiem młodnika, muszą być oznaczone tablicami z napisem „zakaz wstępu” oraz wskazaniem przyczyny i terminu obowiązywania. Grzybiarz, który nie mógł wiedzieć o istniejącym zakazie wstępu, nie może zostać ukarany za jego złamanie. Prywatni właściciele lasów mają przywilej podobny do nadleśniczych. Mogą oni zakazać wstępu do lasu, oznaczając go tablicą z odpowiednim napisem.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane