statystyki

Skarga na przewlekłość również w postępowaniu dyscyplinarnym

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz27.08.2014, 07:40; Aktualizacja: 27.08.2014, 11:10

W postępowaniach dyscyplinarnych adwokatów i radców prawnych powinno być możliwe wniesienie skargi na przewlekłość. Przyspieszyłoby to ich przebieg i zapobiegało przedawnieniom deliktów dyscyplinarnych – stwierdziła rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Poprosiła ministra sprawiedliwości o wystąpienie z inicjatywą znowelizowania ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznawania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. z 2004 r. nr 179, poz. 1843 ze zm.).

„Skoro według standardów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka elementem prawa do sądu jest m.in. prawo do rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki, to zasadę tę powinny również stosować organy dyscyplinarne” – uważa prof. Lipowicz. Tymczasem obecna regulacja jest niekorzystna zarówno dla pokrzywdzonego, jak i obwinionego w postępowaniu dyscyplinarnym. Pokrzywdzeni twierdzą, że organy dyscyplinarne posługują się obstrukcją procesową, aby doprowadzić do przedawnienia deliktu i uniknięcia odpowiedzialności przez obwinionych. Z kolei obwinionych nadmierne przedłużanie się postępowania naraża na utrudnienia w wykonywaniu pracy zawodowej i przeciągającą się środowiskową infamię.


Pozostało jeszcze 34% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane