statystyki

Nie wolno hamować toku spraw

28.07.2014, 07:52; Aktualizacja: 28.07.2014, 08:51

Na postanowienie o odmowie zawieszenia procedury administracyjnej nie przysługuje zażalenie – uznał Naczelny Sąd Administracyjny. I przyznał, że chodzi m.in. o zapobieżenie przewlekłości postępowań.

Sprawa dotyczyła umieszczenia dwóch słupów z nośnikami reklamowymi (billboardami) na granicy działek. Firma, do których konstrukcje należały, nie dopełniła formalności, w związku z czym powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał roboty budowlane i podjął postępowanie. Wydał stosowne postanowienie, które zostało prawidłowo doręczone. Dopiero jednak po trzech miesiącach od doręczenia spółka złożyła wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Po kolejnych dwóch wystąpiła zaś o zawieszenie postępowania, w ramach którego wstrzymano prace budowlane. Organ uznał, że wniosek o wydanie warunków zabudowy został złożony po terminie, z tego też powodu odmówił zawieszenia postępowania w oparciu o art. 97 par. 1 pkt 4 kodeksu postępowania administracyjnego (nakazuje zawieszenie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd).

Pouczył spółkę o możliwości złożenia zażalenia, a ta skorzystała z niej. Jednak wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego uznał to za niedopuszczalne. Wskazał, że zażalenie przysługuje tylko wówczas, gdy to wyraźnie wynika z przepisu, a w tym wypadku tak nie jest. Stwierdził, że zgodnie z art. 101 par. 3 k.p.a. ustawodawca przewidział możliwość wniesienia samodzielnego środka zaskarżenia tylko na postanowienie o zawieszeniu postępowania i odmowie podjęcia już zawieszonego postępowania. Przyznał też, że pouczenie o możliwości złożenia zażalenia było błędne, ale zaznaczył, że nie zmienia to meritum. Doradził też spółce, by wszelkie podnoszone przez siebie kwestie uwzględniła w odwołaniu od decyzji I instancji.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane