statystyki

Procedura karna: Rząd za ograniczeniem formalizmu

autor: Ewa Ivanova09.07.2014, 07:23; Aktualizacja: 09.07.2014, 08:51

Rada Ministrów poparła senacki projekt zmiany kodeksu postępowania karnego. Wprowadza on – do już uchwalonej nowelizacji procedury karnej, która ma wejść w życie w lipcu 2015 r. – ułatwienie stronom poszukiwania dowodów oraz możliwość ograniczenia uzasadnienia wyroku.

Kontradyktoryjny model procesu zakłada, że cały ciężar przeprowadzania dowodów na rozprawie zostanie przeniesiony na strony – oskarżyciela i obrońcę. Sędzia będzie tylko biernym arbitrem. Problem w tym, że sytuacja osoby fizycznej (oskarżonego lub oskarżyciela posiłkowego) będzie trudniejsza niż prokuratora, który ma wiele władczych uprawnień. Podejrzany i pokrzywdzony co prawda mogą zgłaszać do prokuratora wnioski o przeprowadzenie dowodu na etapie śledztwa czy dochodzenia, ale uprawnienie to w praktyce dezaktywuje się w postępowaniu sądowym. Dlatego senatorowie chcą, aby strony miały prawo zwrócić się do sądu z wnioskiem o zobowiązanie innego podmiotu do wydania materiału, który może stanowić dowód w sprawie.

„Inicjatywę senacką w tym zakresie ocenić należy pozytywnie, wydaje się bowiem, że tworzy ona swoisty mechanizm gwarancyjny dla stron, umożliwiając im realne poszukiwanie dowodów, zwłaszcza tych, których uzyskanie w obecnym stanie prawnym byłoby niemożliwe bądź też utrudnione”– można przeczytać w stanowisku rządu.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane