statystyki

Wtórniki prawa jazdy ograniczają termin ważności uzyskanych uprawnień

autor: Piotr Szymaniak16.06.2014, 09:02; Aktualizacja: 16.06.2014, 09:19
samochód, kierowca, kierownica

100 zł kosztuje wydanie wtórnika lub nowego prawa jazdyźródło: ShutterStock

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.) w przypadku zgubienia lub zniszczenia prawa jazdy kierowca otrzymuje jego wtórnik. Kierowca musi jednak złożyć wniosek o jego wydanie, oświadczenie o utracie dokumentu (zgubieniu lub kradzieży), a w przypadku zniszczenia – oddać również nieczytelny blankiet. Nowe prawo jazdy wydawane jest natomiast w przypadku zmiany danych, np. wówczas, gdy kierowca zmienił adres.

Okazuje się jednak, że w obecnym stanie prawnym w przypadku osób posiadających stare prawo jazdy – przyznawane wówczas bezterminowo – wtórnik zawiera już datę ważności. Przepisy zmieniły się 19 stycznia ub. roku, kiedy to weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami.

– Wszystkie dokumenty – nowe i wtórniki – wydawane są na podstawie przepisów rozporządzenia do niej. A te nie przewidują wydania wtórnika prawa jazdy bez określenia terminu jego ważności – przyznaje Andrzej Puciłowski z referatu praw jazdy Urzędu Miasta w Białymstoku.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Leszek M. Knap(2016-10-21 22:49) Zgłoś naruszenie 10

    A powołane przepisy nie przewidują wydania dokumentu o treści innej niż w oryginale, czyli ma być wydany wtórnik "bezterminowy". Proszę dokładnie czytać przepisy.

    Odpowiedz
  • POlaczek(2015-05-06 17:16) Zgłoś naruszenie 10

    Zlodzieje i oszusci raz wydane prawo jazdy bezterminowo nie moze zmienic sie na terminowe, do tego wtornik. Tylko w Polsce prawo moze dzialac w stecz!!! Co na to Trybunal Sprawiedliwosci??? Czy za 100,50zl mozna z prawa i Polski i narodu polskiego robic kpine???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane