statystyki

Wtórniki prawa jazdy ograniczają termin ważności uzyskanych uprawnień

autor: Piotr Szymaniak16.06.2014, 09:02; Aktualizacja: 16.06.2014, 09:19
samochód, kierowca, kierownica

100 zł kosztuje wydanie wtórnika lub nowego prawa jazdyźródło: ShutterStock

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.) w przypadku zgubienia lub zniszczenia prawa jazdy kierowca otrzymuje jego wtórnik. Kierowca musi jednak złożyć wniosek o jego wydanie, oświadczenie o utracie dokumentu (zgubieniu lub kradzieży), a w przypadku zniszczenia – oddać również nieczytelny blankiet. Nowe prawo jazdy wydawane jest natomiast w przypadku zmiany danych, np. wówczas, gdy kierowca zmienił adres.

Okazuje się jednak, że w obecnym stanie prawnym w przypadku osób posiadających stare prawo jazdy – przyznawane wówczas bezterminowo – wtórnik zawiera już datę ważności. Przepisy zmieniły się 19 stycznia ub. roku, kiedy to weszła w życie ustawa o kierujących pojazdami.

– Wszystkie dokumenty – nowe i wtórniki – wydawane są na podstawie przepisów rozporządzenia do niej. A te nie przewidują wydania wtórnika prawa jazdy bez określenia terminu jego ważności – przyznaje Andrzej Puciłowski z referatu praw jazdy Urzędu Miasta w Białymstoku.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Leszek M. Knap(2016-10-21 22:49) Zgłoś naruszenie 10

    A powołane przepisy nie przewidują wydania dokumentu o treści innej niż w oryginale, czyli ma być wydany wtórnik "bezterminowy". Proszę dokładnie czytać przepisy.

    Odpowiedz
  • POlaczek(2015-05-06 17:16) Zgłoś naruszenie 10

    Zlodzieje i oszusci raz wydane prawo jazdy bezterminowo nie moze zmienic sie na terminowe, do tego wtornik. Tylko w Polsce prawo moze dzialac w stecz!!! Co na to Trybunal Sprawiedliwosci??? Czy za 100,50zl mozna z prawa i Polski i narodu polskiego robic kpine???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane