statystyki

Gender wkrada się także do prawa karnego

autor: Mariusz Muzalewski05.06.2014, 07:36; Aktualizacja: 05.06.2014, 12:38
prawo

Prawoźródło: ShutterStock

Projekt posłów SLD umieszcza w kodeksie karnym pojęcie tożsamości płciowej jako odmienne od pojęcia płci. Termin ten jest kluczowy w tym, co dla jednych stanowi naukę, dla drugich zaś ideologię. Wprowadzenie go do legislacji zostanie odebrane jako opowiedzenie się państwa po jednej ze stron sporu

Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy nowelizującej kodeks karny, złożonego przez grupę posłów SLD (druk nr 2357). Zakłada on dodanie kolejnych przesłanek do zastosowania art. 119 k.k. (stosowanie przemocy lub groźby bezprawnej wobec osoby lub grupy osób), art. 256 k.k. (publiczne nawoływanie do nienawiści) oraz art. 257 k.k. (publiczne znieważanie). Obecnie są to: przynależność narodowa, etniczna, rasowa i wyznaniowa. Projekt przewiduje rozszerzenie tego katalogu o płeć, tożsamość płciową, wiek, niepełnosprawność i orientację seksualną. Inne postulaty to dodanie szczególnej odpowiedzialności funkcjonariusza publicznego w art. 194 k.k. (dyskryminacja wyznaniowa) oraz zmiana art. 195 k.k. (złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego). Projekt zmierza także do zawężenia hipotezy, obniżenia sankcji i zmiany trybu ścigania w przypadku przestępstwa z art. 196 k.k. (obraza uczuć religijnych).

Brak wymogu

Prawna ocena tego projektu wymaga najpierw stwierdzenia, iż szczególna ochrona w prawie karnym osób spełniających kryteria w nim wskazane nie jest bynajmniej wymogiem wiążącego Polskę prawa międzynarodowego. Przeciwnie, zarówno Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych, jak i Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych oraz Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zgodnie nakazują stosowanie zawartych w nich postanowień do wszystkich, bez dyskryminacji z „jakichkolwiek” przyczyn. Jakichkolwiek, a więc nie tylko kilku (czy nawet kilkunastu) określonych. Wyliczenie przyczyn, które pojawiają się w tym kontekście w powyższych konwencjach, ma charakter przykładowy i otwarty, nie zaś wyczerpujący, co należy do istotnych cech przestępstw zdefiniowanych w art. 119 kk, 256 k.k. i 257 kk.

Warto przywołać uwagę Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, iż projekt pomija szereg równie istotnych możliwych znamion dyskryminujących, takich jak choroba psychiczna, AIDS, uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających, otyłość czy bezdomność, do czego można dodać także poglądy polityczne i sytuację majątkową.

Niepotrzebna afirmacja


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • StAAbrA(2014-06-05 08:50) Zgłoś naruszenie 00

  Do durnych łbów się "wkrada" - tzw. prawo . Karne też - by nie odstawało.

  Odpowiedz
 • Adieu Parolin(2014-06-05 08:12) Zgłoś naruszenie 00

  Z konstytutą pożegnali się już dawno i dziś pozostało im już tylko pytanie: A coż to jest prawda?

  Odpowiedz
 • Michał(2014-06-05 08:18) Zgłoś naruszenie 00

  Nie no, powariowali. Niedługo strach będzie się do nieznajomego człowieka odezwać żeby go nie urazić, bo przecież nie wiadomo czy powiedzieć proszę pana czy proszę pani. Paranoja.
  Gender srender.

  Odpowiedz
 • rewizor(2014-06-05 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  bo tak prawdę mówiąc,na czym innym Ci panowie się znają.2001-2005 bezrobocie 20 % i to jest wyznacznikiem ich kwalifikacji.Jutro aborcja,nastepnie kościół i tak 25 lat te same bzdety.W dwu szergu zbiórka,w lewo zwrot -za Palikotem marsz.Europa Plus – Twój Ruch (S&D)
  3.58 %

  Odpowiedz
 • TOM(2014-06-05 21:36) Zgłoś naruszenie 00

  o to im chodzi-żebyśmy przestali ze sobą gadać...kompletne dno i kilometr mułu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane