statystyki

Związki jednopłciowe zasługują na ochronę prawną

autor: Dominika Bychawska-Siniarska14.08.2015, 20:00
Prawo

ETPC przypomniał, że już wcześniej miał okazję uznać żyjące razem pary jednopłciowe jako „rodzinę”, chronioną na mocy art. 8 konwencji.źródło: ShutterStock

W polskim parlamencie nadal nie została podjęta decyzja o uregulowaniu sytuacji prawnej par jednopłciowych. Wyrok ETPC z 21 lipca 2015 r. w sprawie Oliari i inni przeciwko Włochom (skarga nr 18766/11) otwiera drogę dla par homoseksualnych z naszego kraju szukających ochrony.

Enrico Oliari i jego partner w 2008 r. zwrócili się o wydanie zaświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński do urzędu stanu cywilnego w Trydencie. Po odrzuceniu ich wniosku udali się do sądu, wskazując, że od dawna żyją wspólnie. Sąd I instancji oddalił ich skargę, sąd II instancji wystąpił z pytaniem do włoskiego Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że prawo do zawarcia związku małżeńskiego zarezerwowane jest dla par różnopłciowych. Zasygnalizował jednocześnie, że uregulowanie praw i obowiązków osób tej samej płci pozostaje w gestii parlamentu.

Oliari oraz dwie inne pary znajdujące się w podobnej sytuacji wystąpiły do trybunału w Strasburgu ze skargą na naruszenie prawa do poszanowania życia prywatnego (art. 8 konwencji), prawa do zawarcia małżeństwa (art. 12) oraz zakazu dyskryminacji (art. 14).

ETPC przypomniał, że już wcześniej miał okazję uznać żyjące razem pary jednopłciowe jako „rodzinę”, chronioną na mocy art. 8 konwencji. We Włoszech istniała możliwość rejestracji w lokalnym urzędzie osób żyjących razem (niezależnie od relacji ich łączących), niemniej jednak w praktyce odmawiano rejestracji parom homoseksualnym. Jeżeli, w świetle konstytucji, pary tej samej płci nie mogą zawrzeć małżeństwa, to istotne jest, by miały możliwość wstąpienia w związek partnerski. Jest to najwłaściwszy sposób, który zagwarantuje im odpowiednią ochronę.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • apropo(2015-08-16 00:32) Zgłoś naruszenie 01

    a niby to dlaczego zasługują ? a filateliśc,wędkarze,motorowodniacy,piwosze.sutenerzy,akrobaci i murarze to już nie ?Chyba komuś się w głowach i w odbytnicach poprzewracało.

    Odpowiedz
  • bogu(2015-08-17 10:56) Zgłoś naruszenie 01

    Ochroną powinny być również objęte związki ludzi ze zwierzętami.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane