statystyki

"Firma nie ponosi odpowiedzialności...". Klauzule niedozwolone są powszechne

autor: Anna Krzyżanowska27.05.2014, 16:00
Regulaminy na skraju prawa

Regulaminy na skraju prawaźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źle stworzone przepisy porządkowe placu zabaw czy basenowej szatni nie zwalniają przedsiębiorcy z poniesienia konsekwencji. Mimo tego wiele firm stosuje w nich klauzule sprzeczne z prawem

 „Użytkowanie placu zabaw odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność użytkowników”, a „Firma McDonald’s nie ponosi odpowiedzialności za szkody materialne lub powstałe na zdrowiu użytkowników” – to fragment regulaminu placu zabaw, do niedawna umieszczanego przy restauracjach światowej sieci w Polsce. Firma zdecydowała się właśnie na jego zmianę. Powód? Trudno było uznać go za zgodny z przepisami kodeksu cywilnego, w tym z art. 3853 k.c., który za niedozwolone postanowienie umowne każe uznawać zapisy wyłączające lub ograniczające odpowiedzialność względem konsumenta za szkody na osobie. Podobny zarzut można było skierować również wobec regulaminu pokoju zabaw ruchowych, w którym McDonald’s zastrzegał, że „użytkowanie Gym & Fun obywa się wyłącznie na odpowiedzialność korzystających z niego osób”.

Na ten problem zwracał uwagę na swoim blogu dr Piotra Cybula, radca prawny z kancelarii Bielański i Wspólnicy.

– Dokonaliśmy zmian w regulaminach korzystania z placów zabaw i pokoju zbaw ruchowych dla dzieci. Zmiany te służą doprecyzowaniu, że McDonald’s ponosi odpowiedzialność za stan techniczny i bezpieczeństwo tych urządzeń, ale nie odpowiada za konsekwencje braku nadzoru ze strony opiekunów bawiących się dzieci – wskazuje Dominik Szulowski z McDonald’s Polska, deklarując, że w ciągu najbliższych tygodni zakończy się proces wymiany tablic.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • To(2014-05-28 07:35) Zgłoś naruszenie 00

  Sądzę że stosowanie tzw.niecozwolnych klauzul wynika z tego że dziś jak nigdy wszelkiej maści kontrole , służby czy zwykli konsumenci nastawieni są na KARANIE , MANDATY, ODSZKODOWANIA WYŁUDZANIA PIENIĘDZY PRZEDE WSZYSTKIM OD FIRM i ZRZUCANIA ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SWONĄ IGNORANCJĘ I BEZMYŚLNOŚĆ NA INNTCH.
  Dziś wszyscy siedzą , że jak złamiesz nogę to ZAWSZE PRAWNIK WYCIĄGNIE ODSZKODOWANIE neśli do wypadku doszło na posesji należącej do firmy lub obywatel. Odszkodowanie jest BARDZO WĄTIWE gdy do wypadku dochodzi na terenie należącym do SKARBU PAŃSTWA.
  Ot taka sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • Grey(2014-05-28 00:41) Zgłoś naruszenie 00

  Oczywiście, że klauzule niedozwolone są powszechne i będą się rozpowszechniać. Firmy nie wstawiają ich do regulaminów przez pomyłkę ani przez przypadek. Klauzule niedozwolone przynoszą firmom konkretne korzyści, a konsumenci mogą "podziękować" SOKiK, który z definicji odrzuca pozwy o stosowanie nieuczciwych zapisów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane