statystyki

Wykazanie afektu to trudna linia obrony

autor: Ewa Maria Radlińska29.04.2014, 08:26; Aktualizacja: 29.04.2014, 08:34
Radosław Baszuk, adwokat.

Radosław Baszuk, adwokat.źródło: Materiały Prasowe

Adwokat Radosław Baszuk: Obrona oskarżonego o zabójstwo nie jest dla adwokata trudna warsztatowo, nie są to najbardziej skomplikowane sprawy karne. Wyzwaniem są presja społeczna i ciężar odpowiedzialności spoczywającej na obrońcy.

Ewa Maria Radlińska: Mało wyszukana scena filmowa: wchodzi małżonek do mieszkania i widzi żonę w łóżku z kochankiem, łapie za nóż – czy raczej jak w amerykańskich produkcjach – chwyta za guna i strzela. Zabija żonę albo tego drugiego. Popełnia zabójstwo w afekcie?

Radosław Baszuk, adwokat.

Radosław Baszuk, adwokat.

źródło: Materiały Prasowe

Radosław Baszuk: W tego rodzaju sytuacjach u zdradzonego małżonka zapewne może wystąpić poryw uczucia gwałtownie i z niezwykłą siłą burzący równowagę psychiczną. Może on być uznany za tzw. stan silnego wzburzenia, czyli afekt fizjologiczny. Równie dobrze jednak stan emocjonalny sprawcy nie musi osiągnąć tego rodzaju extremum. Skoro jednak rozmawiamy o zabójstwie w afekcie, trzeba zadać kolejne pytanie: czy ocena zdarzenia wywołującego tzw. afekt fizjologiczny, dokonana przez pryzmat akceptowanych społecznie wartości etycznych, uzasadnia twierdzenie, że wzburzenie sprawcy, prowadzące do odebrania życia drugiej osobie, rzeczywiście jest usprawiedliwione okolicznościami. Dla mnie – jak i podejrzewam dla większości sądów – odpowiedź na to pytanie, przy tak sformułowanym kazusie, może być negatywna, mimo że ponoć co szóste zabójstwo w Polsce popełniane jest z zazdrości.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane