statystyki

Czy w każdej sprawie można wnieść skargę kasacyjną

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz25.02.2014, 07:25; Aktualizacja: 25.02.2014, 08:37
sąd, prawo

Sądźródło: ShutterStock

Taki środek odwoławczy przysługuje od prawomocnych orzeczeń sądu II instancji. Skargę sporządzić musi profesjonalny pełnomocnik. Zanim Sąd Najwyższy ją rozpozna, może postanowić o jej odrzuceniu.

Wyrok sądu pierwszej instancji w mojej sprawie uprawomocnił się, ponieważ za późno zdecydowałam się wnieść od niego apelację. Adwokat odmówił napisania skargi kasacyjnej, twierdząc, że może ją wnieść jedynie od wyroku drugiej instancji. Czy aby skorzystać z tego środka odwoławczego, sprawa powinna zostać rozpoznana wcześniej w drugiej instancji?

TAK. Skargę kasacyjną można wnieść jedynie od prawomocnego wyroku drugiej instancji, co w praktyce oznacza, że nie można skorzystać z tego środka odwoławczego wówczas, gdy nie została od niego wniesiona wcześniej apelacja. Oprócz tego wnosi się ją również od wydanego przez sąd drugiej instancji prawomocnego postanowienia dotyczącego odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie. Skoro wyrok wydany w pierwszej instancji nie został zaskarżony i apelacji od niego nie rozpoznawał sąd drugiej instancji, to niedopuszczalne jest wniesienie w tej sprawie skargi kasacyjnej. Adwokat miał więc prawo odmówić sporządzenia jej.

Podstawa prawna

Art. 3981 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. nr 43, poz. 296 z późn. zm.).


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane