statystyki

Na co idą składki adwokatów i radców?

autor: Ewa Ivanova, Anna Krzyżanowska22.11.2013, 09:41; Aktualizacja: 22.11.2013, 17:29
W 2011 r. na same tylko diety dla członków prezydium ORA w Warszawie wydano 790 412,50 zł. W 2012 r. była to już kwota 1 048 950 zł, większa od poprzedniej, bo bez żadnego racjonalnego uzasadnienia diety zostały podniesione o 50 proc.

W 2011 r. na same tylko diety dla członków prezydium ORA w Warszawie wydano 790 412,50 zł. W 2012 r. była to już kwota 1 048 950 zł, większa od poprzedniej, bo bez żadnego racjonalnego uzasadnienia diety zostały podniesione o 50 proc.źródło: ShutterStock

Utrzymanie samorządu zawodowego musi kosztować. Ale czy fundusze pochodzące ze składek adwokatów i radców na pewno są dobrze wykorzystywane? W kontekście wyborów do władz krajowych pojawiają się opinie, iż dla wielu ludzi posada w korporacji to pomysł na karierę zawodową. Pomysł szczególnie atrakcyjny w czasach dekoniunktury gospodarczej i rosnącej konkurencji na rynku usług prawnych.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Tessa(2013-12-04 16:10) Zgłoś naruszenie 00

  Taka sama sytuacja występuje u biegłych rewidentów, którzy utrzymują
  bandę nierobów z KIBR-u w Warszawce, gdzie sekretarka ma około 6000 pln.
  A wszelką odpowiedzialność ponosi biegły !!!

  Odpowiedz
 • mec(2013-11-22 10:13) Zgłoś naruszenie 00

  jak to na co idą składki, głównie na zapewnienie członkom władz samorządu luksusowego, beztroskiego życia... Kolejna z licznych patologii korporacji prawniczych.

  Odpowiedz
 • Mec z Wlkp.(2013-11-22 10:36) Zgłoś naruszenie 00

  Dokładnie..Utrzymywanie korporacji jest nieporozumieniem. Zresztą należy powtórzyć to setny raz, że przynależność do korporacji jest niezgodna z Konstytucją RP. To do czego doprowadziła bytność tych nowotworów widać na rynku i jakie podziały powstały.
  Ciągłe wojenki prawniczo-prawnicze i wszyscy obrzucają się błotem w Internecie. To rynek powinien decydować czy ktoś jest dobry czy nie. Zresztą wiemy jak te aplikacje dziś wyglądają Jest to ograbianie ludzi, którzy po kilku latach niebytu nie umieją się znaleźć na rynku.

  Odpowiedz
 • t.(2013-11-22 13:21) Zgłoś naruszenie 00

  O tym, jak rynek decyduje czy ktoś jest dobry czy nie widać na przykładzie mafii paliwowej, mafii aborcyjnej, mafii w ministerstwach, mafii w samorządach.

  Ocknij się człowieku, już Kopernik zauważył, że zły pieniądz wypiera dobry. Kiepski lekarz czy adwokat zawsze zgarnie więcej szmalu niż uczciwy i porządny lekarz czy adwokat. I tylko porządna kontrola ze strony samorządu pozwoli utrzymać w ryzach towarzystwo, które nasłuchało się obietnic PiSu, naoglądało seriali typu Magda M i myśli, że na adwokaturze to złapie Pana Boga za nogi i w ciągu 5 lat będzie zarabiać kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie.

  A za poziom aplikacji odpowiada właśnie reforma Gosiewskiego i odebranie wpływu na aplikację samorządom.

  Odpowiedz
 • mecenas(2013-11-22 13:37) Zgłoś naruszenie 00

  Korporacje prawne to obecnie maszynki do pieniędzy. Leśne dziadki robią skok na kasę wykorzystując fakt że zawód staje się masowy. Składki i rozmaite opłaty zamiast maleć wraz ze wzrostem liczby członków samorządu stale rosną. Niebawem miesięczny dochód np. korporacji radców prawnych z samych tylko składek sięgnie astronomicznej kwoty 3 mln zł (40 tys. członków x 78 zł) co daje rocznie 36 mln zł! Z tych pieniędzy utrzymuje się ciepłe posadki dla działaczy i ich rodzin w biurach OIRP i KRRP nie wspominając o licznych intratnych zleceniach dla kolegów i finansowaniu rozmaitych imprez i rautów na których starsza generacja wspomina z nostalgią czasy sprzed otwarcia zawodów prawniczych.

  Odpowiedz
 • rr(2013-11-22 14:04) Zgłoś naruszenie 00

  Do t.
  Gdyby prawo Kopernika działało - to z roku na rok, jeździłbyś coraz gorszymi samochodami.
  Prawo Kopernika tak naprawdę nie jest prawem tylko szpanerską sentencyjką dotyczącą oszustw praministrów skarbu.
  Tylko wolna konkurencja i brak ograniczeń rynkowych dają szanse, że powstaną przedsiębiorcy zaspokajający potrzeby ludności. A od tego, żeby to było zgodne z prawem jest, i tu Cię zaskocze - PRAWO, a nie etyka. Gdyby etyka miała jakikolwiek sens, to przepisy o ruchu drogowym regulowałaby etyka kierowcy a nie prawo o ruchu drogowym.

  Odpowiedz
 • x(2013-11-25 17:43) Zgłoś naruszenie 00

  Składki adwokackie i radcowskie są śmiesznie NISKI przy składkach notarialnych.
  Może tym warto się zająć!
  Składka notarialna to 2,5% przychodu - PARAPODATEK ustalany przez Radę - nie mniej niż 700zł miesięcznie. Rocznie daje to minimum 8.400 zł. Za co? Za nic. Żadnych szkoleń, raz w roku pod nazwą konferencji wyjazd za granicę.
  To dopiero ...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane