statystyki

Status prawny balkonu: bez ścian trudno mówić o pomieszczeniu

05.11.2013, 09:36; Aktualizacja: 06.11.2013, 10:45
Do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis w księdze wieczystej

Do powstania odrębnej własności lokalu niezbędny jest wpis w księdze wieczystejźródło: ShutterStock

Do wyliczenia udziału w nieruchomości wspólnej przyjmuje się powierzchnię w oparciu o dane z ewidencji gruntów, budynków i lokali

W artykule radcy prawnego Roberta Gorbaszewicza vel Gabrylewicza („Udział w nieruchomości wspólnej zależy także od balkonu”, DGP nr 210 z 29 października 2013 roku – patrz ramka) sformułowana została teza, że pomimo „dość jednoznacznej” linii orzeczniczej charakter balkonu (w tym również loggi i tarasów) jako części składowej lokalu nie przebił się jeszcze do powszechnej świadomości deweloperów, notariuszy czy sądów wieczystoksięgowych. O ile przy sporządzaniu opinii prawnej sformułowanie „dość jednoznaczne” jest dopuszczalne, o tyle przy kreowaniu w drodze czynności prawnej nowej nieruchomości lokalowej, w tym określaniu jej powierzchni, winno to nastąpić w sposób nie tyle „dość” co „jednoznaczny”, i w tym znaczeniu niebudzący wątpliwości.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

 • Jaromir(2013-11-06 22:25) Zgłoś naruszenie 10

  A mój balkon (4,6 m2, na ostatnim, 4 piętrze) ma dwie ściany i sufit (dach), nie licząc ściany z oknami i drzwiami balkonowymi, czyli można powiedzieć że jest loggią wysuniętą na zewnątrz bryły budynku, gdyż normalna loggia mieści się w bryle budynku. I co Wy na to, bo w powyższych komentarzach nie ma nic na ten temat.

  Odpowiedz
 • KRUK(2013-11-06 14:48) Zgłoś naruszenie 10

  Moim zdaniem balkon może wchodzić w skład lokalu, ale nie jest to żadne pomieszczenie tylko urządzenie. Dlatego powierzchni balkonu nie wlicza się do powierzchni lokalu ani do powierzchni pomieszczeń przynależnych. Balkon, nie mając ścian, nie jest żadnym pomieszczeniem. A do powierzchni lokali wlicza się tylko powierzchnie poszczególnych POMIESZCZEŃ. Od tego, czy do lokalu należy jeszcze balkon czy nie zależy jego wartość, a nie powierzchnia.

  Odpowiedz
 • prabab(2013-11-06 11:22) Zgłoś naruszenie 00

  Do lokalu 50 m.kw. na parterze przylega taras o powierzchni 150 m. kw. Przy założeniu, że taras ma stanowić pom. przynależne, udział w nieruchomości wspólnej dla takiego lokalu (czyli też koszty utrzymania nieruchomości wspólnej, wysokość podatków od nieruchomości, czasami opłaty za użytkowanie wieczyste) liczone byłyby od sumy powierzchni lokalu i tarasu i koszty te wyższe by były od powiedzmy lokalu 100 m.kw. bez takiego tarasu. Na marginesie, jeżeli są jakieś wątpliwości i w doktrynie i w orzecznictwie, to może najwyższy czas przesądzić w sposób wyraźny status balkonów, loggi i tarasów. Problem jest tylko taki, że sądy wieczystoksięgowe miały by pełne ręce roboty z prostowaniem wpisów w działach I-O, I-Sp i II ksiąg wieczystych w przypadku uznania ich za pomieszczenia przynależne. Jak na razie, moim zdaniem, skoro nie stanowią części przynależnych do lokali, to są częściami nieruchomości wspólnej. Układ zero - jedynkowy.

  Odpowiedz
 • Taras .....pomieszczeniem(2013-11-06 12:45) Zgłoś naruszenie 00

  Dobrze że nie trzeba wyliczać kubatury w m3 takiego powietrznego pomieszczenia... Choć w Polsce to wszystko możliwe.

  Może ktoś w Polsce zna angielski lub niemiecki i coś tam poczyta z literatury światowej i się nie wygłupia.

  Swoją drogą - widzę tu wielkie mozliwości...Podatkowe - bo ileż to miliardów m2 balkonów nieopodatkowanych w Polsce stoi !!!

  Odpowiedz
 • z miasta i ze wsi(2013-11-06 16:12) Zgłoś naruszenie 00

  Ja zalecam takie liczenie: taras i balkon to pomieszczenie, od którego należy odprowadzić podatek. Jeżeli taras np. o pow. 150 m2. przynależy do 3 mieszkań, trzeba go policzyć 3 razy (3x150, bo w końcu właściciel każdego mieszkania może z tarasu korzystać), spójrzmy ile byłoby z tego podatków.

  Odpowiedz
 • blokers(2013-11-06 16:28) Zgłoś naruszenie 00

  skoro balkon to część lokalu - to ok. Podatek trzeba zapłacić.
  Ale ... :-)
  Można palić w pomieszczeniu balkonowym, można wieszać pranie ,
  można nawet zwiększać przyrost naturalny bo robimy to w pomieszczeniu.
  Albo rybki albo wolne miejsce po akwarium

  Odpowiedz
 • W mojej wspólnocie podobny trik zastosowali(2013-11-07 20:31) Zgłoś naruszenie 00

  Wystarczy wyrównać udziały właścicielom bez ich wiedzy i zgody traktując balkon jak np.garaż przypisany do mieszkania. A jak się zorientują to im wmówić że musieli to zrobić. A jak się ich spytacie co ich do tego zmusza to nie otrzymacie sensownej odpowiedzi. Wszak chciwość i głupota idą w parze!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane