statystyki

Od balkonu zależy także udział w nieruchomości wspólnej

29.10.2013, 07:31; Aktualizacja: 29.10.2013, 14:03
balkon, nieruchomość

Jako pomieszczenie pomocnicze balkon powinien być ujawniony w księdze wieczystej prowadzonej dla lokalu, w dziale I-O, w rubryce 1.4.4, w polu „opis lokalu”źródło: ShutterStock

Sądy już dawno postanowiły – mimo iż często nie mają ścian, balkony służące do użytku właścicielom poszczególnych lokali są pomieszczeniami wchodzącymi w ich skład. Praktyka wciąż jest jednak różna.

Przepisy ustawy o własności lokali (Dz.U. z 1994 r. nr 85, poz. 388 z późn. zm.) nie określają wprost statusu prawnego balkonów, loggii czy tarasów (dalej łącznie: „balkonów”) w budynkach wielorodzinnych. Spowodowało to, że w praktyce, przy wyodrębnianiu samodzielnych lokali, są one traktowane dwojako – jako część lokalu, do którego przylegają, lub jako część nieruchomości wspólnej. Niekiedy także, w tej drugiej sytuacji, w celu zrównoważenia braku tytułu prawnego do balkonu, zawierana jest dodatkowo umowa o podział do korzystania (tzw. podział quod usum) przewidująca, że wyłączne prawo do korzystania z balkonu (mimo iż stanowi on część nieruchomości wspólnej) przysługiwać będzie każdoczesnemu właścicielowi położonego przy nim lokalu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • szerszeń(2013-10-29 10:09) Zgłoś naruszenie 00

  A parapety ? - przecież można ich używać do postawienia doniczek z kwiatami.
  A jeśli ktoś nie używa balkonu - bo go nie chciał - lecz otrzymał go, niejako przymusowo, bo mieszkań bez balkonu nie ma ?

  Odpowiedz
 • :)(2013-10-29 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  ...a żona, to według sądu, część wspólna czy wchodzi w jakiś skład? :):):)

  Odpowiedz
 • praktyk(2013-10-29 12:42) Zgłoś naruszenie 00

  a co na to Polska norma - Obliczanie powierzchni i kubatury wg normy ISO . Czyli teraz sądy będą ustalały sposoby obmiaru? Lub jest to kolejny idiotyzm w wykonaniu polskich "urzędasów"

  Odpowiedz
 • prawnik(2013-10-29 13:31) Zgłoś naruszenie 00

  absurdalna teza płynie z tego artykułu, SN w ogóle nie przesądził, że powierzchnia balkonu powinna być liczona do powierzchni wspólnej, wystarczy zresztą zajrzeć do słownika umieszczonego w ustawie o własności lokali by dojść do wniosku, że balkon nie jest pomieszczeniem wydzielonym trwałymi jak np. komórka lokatorska i mdzy innymi dlatego też nie może być traktowany jako pomieszczenie przynależne. Sugeruję jednak bardziej pogłębioną lekturę w/w ustawy oraz orzecznictwa i doktryny w tym zakresie.

  Odpowiedz
 • wiesiek(2014-02-26 09:55) Zgłoś naruszenie 00

  Szerszeniu, jak Ci się nie podobało mieszkanie z balkonem, to trzeba było nie kupować.

  Odpowiedz
 • zarządca(2014-04-13 20:09) Zgłoś naruszenie 00

  BZDURA!

  ---
  > "mimo iż często nie mają ścian, balkony służące do użytku właścicielom poszczególnych lokali są pomieszczeniami"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane