Wybory do władz stołecznej adwokatury odbędą się 14 i 15 września br. Będzie to precedensowe zgromadzenie. Weźmie w nim udział ponad dwa tysiące warszawskich prawników. W związku z obszernym porządkiem obrad pojawiły się obawy, że do najważniejszego punktu porządku obrad, a więc głosowania na nowego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Warszawie, może dojść w godzinach nocnych. Trzy lata temu, podczas poprzednich wyborów, warszawski samorząd liczył o 1577 członków mniej, a do głosowania na dziekana doszło po godz. 22. Z dnia na dzień rośnie zaś liczba kandydatów na dziekana.
– Nie widzę jednak możliwości odstępstwa od kolejności określonej w porządku obrad. Trudno bowiem rozpocząć zgromadzenie od wyboru dziekana – wskazuje adwokat Andrzej Siemiński, doradca prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej.
– Głosowanie nie powinno być przeprowadzane w niecywilizowanych warunkach. Jeżeli miałoby dojść do niego w środku nocy, wówczas zgromadzenie powinno zostać przerwane i kontynuowane następnego dnia – proponuje adwokat Andrzej Michałowski, były wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej.