Dzisiaj w nocy zakończyło się zgromadzenie izby adwokackiej w Warszawie. Nowym dziekanem został adw. Paweł Rybiński, prezesem Sądu Dyscyplinarnego adw. Grzegorz Majewski, zaś przewodniczącym Komisji Rewizyjnej adw. Piotr Gujski.

Adwokaci największej izby w Polsce przez dwa dni obradowali w Sali Kongresowej w Warszawie. W wyborach na stanowisko dziekana startowało czterech kandydatów: adw. Bartosz Grohman, adw. Andrzej Nogal, adw. Paweł Rybiński oraz adw. Andrzej Tomaszek. Do drugiej tury przeszli adw. Paweł Rybiński (323głosy) i Andrzej Tomaszek (521 głosów). W drugiej turze większość głosów otrzymał adw. Paweł Rybiński ( 410 ).

Z kolei na funkcję prezesa Sądu Dyscyplinarnego został wybrany dotychczasowy prezes Sądu – adw. Grzegorz Majewski. Zwyciężył bezapelacyjnie, w pierwszej turze wyborów, imponującym wynikiem 1112 głosów (przy 42 głosach na drugiego kandydata). Wyniki tego głosowania przyjęte zostały owacyjnie przez uczestników. Funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej pełnić będzie natomiast adw. Piotr Gujski, który zastąpił na tym stanowisku adw. Mirosławę Jamrozińską-Toczyską.

Do Okręgowej Rady Adwokackiej wybrano:

Adw. Zbigniewa Banaszczyka
Adw. Włodzimierza Barańskiego
Adw. Katarzynę Bilewską
Adw. Łukasza Chojniaka
Adw. Annę Czepkowską
Adw. Magdalenę Czernicką-Baszuk
Adw. Waldemara Gujskiego
Adw. Jakuba Jacynę
Adw. Aleksandra Krysztofowicza
Andrzeja Laguta
Adw. Ewę Milewską-Celińską
Adw. Andrzeja Orlińskiego
Adw. Mikołaja Pietrzaka
Adw. Dominikę Stępińską-Duch
Pełna lista wyników wyborów warszawskich znajduje się na stronie warszawskiej ORA.

Po raz pierwszy w historii adwokatury kampania wyborcza do najwyższych władz izby była tak aktywna. Kandydaci na dziekanów spotykali się z wyborcami, mieli własne strony internetowe, na których prezentowali swoje programy, były też hasła wyborcze. Dyskusja przedwyborcza toczyła się na łamach prasy oraz na portalach społecznościowych.

Nowy dziekan Warszawy reprezentuje „młode pokolenie” adwokatów. Zawód wykonuje od 2002 roku. W ostatniej kandecji był przewodniczącym komisji Sportu przy ORA w Warszawie. Do wyborów startował z hasłem: „Nie bójmy się zmian – realizujmy wspólnie wyzwania”. W swoim programie stawia głównie na poprawę wizerunku adwokatury poprzez organizowanie wydarzeń społecznych, pomoc w uzyskaniu właściwej pozycji zawodowej dla młodych adwokatów, reformę systemu doskonalenia zawodowego i szkolenia aplikantów przez wdrożenie nowoczesnych metod kształcenia oraz na transparentność pracy władz izby.