statystyki

To wielka i rosnąca z każdym rokiem masa. O kondycji polskiej administracji

autor: Rafał Woś30.08.2013, 11:34; Aktualizacja: 30.08.2013, 14:53
Urzędnicy

Urzędnicyźródło: ShutterStock

Została stworzona, by pomagać obywatelom, ale żyje własnym życiem. Jej kolejne wcielenia są coraz bardziej przerażające.


Pozostało 99% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • użendnik(2013-08-30 12:16) Zgłoś naruszenie 00

  Nawet pismaku nie potrafisz napisać tytułu bez literówki. Jak widzisz też jesteś masą tyle, że... -) Gdyby w nagłówku decyzji administracyjnej znalazł się błąd to oznaczłoby to odpowiedzialność zawodową i powód do uchylenia decyzji. Chyba, że jak każdy urzędas źle myślę, w taki razie co to jest " masa admistarcji"

  Odpowiedz
 • Tuskoland(2013-09-01 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  W 1989 roku było ok. 160 tysięcy urzędników. Obecnie jest ich prawie pół miliona. Jest to niepodważalny sukces postsolidarnościowych rządów.

  Odpowiedz
 • nie w tym kraju(2013-08-30 12:27) Zgłoś naruszenie 00

  Praca w urzędzie, policji, straży, spec służbach na wysokich stanowiskach, jest teraz lepiej płatna i bardziej prestiżowa niż jakiś radca czy adwokat...

  Odpowiedz
 • nie w tym kraju(2013-09-01 12:35) Zgłoś naruszenie 00

  Bo wtedy prawo było proste i zrozumiałe dla ludu, a nie jak teraz jak najbardziej skomplikowane, aby zarabiać na nim, na opiniach, komentarzach, takie grupy interesów i nigdy w Polsce przez to nie będzie dobrze, jakieś chore przepisy Unii, kiedyś niektórych ustaw niebyło, milicja miała znać tylko 4 ustawy i wsio a teraz??? a na efekt nie trzeba będzie długo czekać...

  Odpowiedz
 • cd(2013-08-31 17:20) Zgłoś naruszenie 00

  Ten system stosowany przez zaborców- wykorzystujący miejscowych dobrze opłacanych siepaczy został wprowadzony celowo - bo POLSKA JESY POD OKUPACJĄ SYJONISTYCZNEJ HUCPY NIE POZWALAJĄCY NA JAKĄKOLWIEK PORAWĘ BYTU NARODU POLSKIEGO. sTĄD TEŻ POTRZEBA CORAZ TO WIĘKSZEJ LICZBY POGANIACZY.

  Odpowiedz
 • mafefka(2013-09-01 16:25) Zgłoś naruszenie 00

  Tyle, że w 1988r. nie był vatu, akcyzy, absorbcji środków unijnych, ochrony konkurencji i konsumentów, samorządu terytorialnego w obecnym kształcie, nie budowało się autostrad i lotnisk, prawo ochrony środowiska było szkieletowe, prawo budowlane wprawdzie istniało, ale nie było przestrzegane, tzn. nie więcej niż 1/4 budów prowadzona była na podstawie pozwoleń na budowę, reszta samowolnie, a nakazów rozbiórki prawie w ogóle się nie wydawało. Przykłady można mnożyć, od upadku komuny nastąpił nieprawdopodobny wzrost ilości dziedzin regulowanych prze państwo a tam, gdzie już wcześniej była regulacja, tam miało miejsce zdecydowane uszczegółowienie kontroli sprawowanej przez organy publiczne oraz niesamowity skok ilościowy załatwianych spraw, np. rejestrowanych pojazdów, więc nie dziwota, że i urzędników przybyło.

  Odpowiedz
 • System się zapętla....(2013-08-30 14:21) Zgłoś naruszenie 00

  Przepisy prawa, regulaminy, instrukcje, procedury ISO, normy PN, standardy krajowe, standardy europejskie, standardy USA...

  Systemy obiegu, rejestry, ewidencje, poczty elektroniczne...

  Wszystko niespójne i z błędami - zaś część "świetnych" programów jest mocno niedopracowanych z wątpliwym kodem źródłowym opracowywanym byle jak i zwykle nie stanowiącym własności administracji tylko firm zewnętrznych, które w momencie gdy skończą sie profity znikną

  Odpowiedz
 • Bert(2013-09-01 22:15) Zgłoś naruszenie 00

  W zasadzie ktoś kto się na czymś nie zna nie powinien zabierać głosu na ten temat. Dziennikarze DGP stanowią wyjątek od zasady.

  Odpowiedz
 • cv(2013-08-30 18:53) Zgłoś naruszenie 00

  do lopaty- jedyna droga dla polowy urzednikow w polsce

  Odpowiedz
 • p(2013-08-30 20:50) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowni Państwo.
  Zabieram głos w sprawie emerytur.
  Zacznijmy od źródeł całego problemu a mianowicie od emerytury kapitałowej. Skąd i od kiedy pojawił się ten system obliczania emerytur. Kiedy, za czyim przyzwoleniem został wprowadzony. Dlaczego ma zafunkcjonować w Polsce jedynym kraju w UE.
  Przecież całe powojenne pokolenie Polaków ma obliczaną emeryturę zupełnie na innych zasadach, dlatego ich emerytura obliczana wskaźnikami jest wyższa od obecnie proponowanej.
  W takim Kraju jak Polska, gdzie zarobki większości społeczeństwa są w porównaniu do innych krajów UE bardzo niskie, skazywanie nas na emeryturę kapitałową zawsze będzie doprowadzało do głodowych emerytur.
  Chcę zwrócić uwagę na podatki: około 30% odprowadzany na ubezpieczenia społeczne, 23% płacimy podatku Vat, około 19% podatku dochodowego, płacimy również akcyzę od paliw papierosów i alkoholi, dlaczego nie wymagamy od rządu zabezpieczenia na starość, na leki i służbę zdrowia. To podatki jedne z najwyższych.
  Podatki na całym świecie współfinansują system emerytalny tylko u nas idą na dziwne cele, nikomu nie wiadome.
  A teraz wyjaśnienie:
  Emerytura kapitałowa wprowadzona została po cichu w 2009 roku, Polska jest jedynym krajem w unii z takim systemem naliczania emerytury i dlatego są one tak niskie. Nikt nie napisał o zmianie, żadnej debaty na temat tej zmiany nie było. W tym samym, roku wydłużono pracę kobiet o 5 lat do 60 roku życia i tak pierwszych emerytów kapitałowych będzie miał rząd w 2014 bo do tego czasu przez 5 lat żadna kobieta nie odejdzie bo nie skończy 60 lat. Tak więc nie ma problemu. Emerytury od 2014 roku będą żenująco niskie, to będzie śmierć głodowa dla odchodzących na emeryturę – powód – zmiana systemu na kapitałowy. Jak można zmieniać system emerytalny dla ludzi którzy po 30 – 40 latach pracy odejdą za 3,4,5 lat na emeryturę. Przecież zgodnie z konstytucją nie odbiera się praw nabytych. Można proponować nowe rozwiązania dla osób które mają w perspektywie emeryturę za 20-30 lat.
  Tego rodzaju zmiany systemu emerytalnego są z pewnością niezgodne z konstytucją. Należałoby kobietom z rocznika 1954 i kolejnym naliczyć emeryturę w sposób obowiązujący dla rocznika 1953 i poprzednich.
  Zmiany powinny dotyczyć młodych, tych którzy mają w perspektywie 20 – 30 lat pracy i już teraz wiedzą, że czeka ich emerytura kapitałowa.

  Tutaj potrzebna jest prawdziwa reforma ZUS, a nie wydłużanie czasu pracy. Reforma z prawdziwego zdarzenia, pozwalająca na odkładanie na emeryturę.

  Skoro nasz system emerytalny cały czas od okresu powojennego ( około 60 lat ) dokładał do wszystkich emerytów czyli do wszystkich obywateli tego kraju (wskaźniki przy naliczaniu emerytury, wcześniejsze odejścia, uprzywilejowane grupy ) , to dlaczego nie może dokładać dalej. W jaki sposób rząd wykorzysta zaoszczędzone na przyszłych emerytach ( płacąc im głodowe emerytury) miliardy złotych. Co rząd chce zrobić z tzw. zaoszczędzonymi pieniędzmi ( czyli płacąc kwoty nie pozwalające na wykup leków i opłaty mieszkań ). Dlaczego nikt nie zadaje tych pytań. Wydaje mi się, że wszystko to co robimy robimy dla ludzi, żeby zapewnić im godziwe życie i godziwą starość. Co ma dać zaoszczędzenie na emerytach? Nie trzeba być prorokiem – biedę i wzrost wydatków na pomoc społeczną. A bogaty rząd dalej będzie kpił z uczciwie pracujących. Ludzie nie tylko czytają i bezmyślnie przyjmują to co piszecie, ludzie zastanawiają się, na co idą zaoszczędzone pieniądze, przecież wszystko niedofinansowane: służba zdrowia, kultura, nauka, policja, budownictwo socjalne, brak żłobków, przedszkoli i dróg, no i oczywiście brak pracy !!!

  Odpowiedz
 • państwo w państwie(2013-08-30 23:38) Zgłoś naruszenie 00

  do 4, czemu od razu do łopaty, urzędnik z urzędu skarbowego, miasta, wojewódzkiego, starostwa, ministerstwa, izby skarbowej, celnego itd. to prawnik specjalista w określonej dziedzinie prawa np. w prawie podatkowym, celnym, budowlany, handlowym, ochrony konkurencji itd. stosujący je profesjonalnie w pracy przez np. 15 lat, może się zawsze do jakiejś firmy, banku załapać, coś otworzyć, albo świadczyć pomoc prawną, ale sorry nie może jej świadczyć palestra zabrania.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane