statystyki

Jak się bronić przed podwyżką czynszu

autor: Łukasz Sobiech05.08.2013, 07:22; Aktualizacja: 05.08.2013, 09:56
Nieruchomość

Nieruchomośćźródło: ShutterStock

Umowa najmu lokalu określa główne prawa i obowiązki stron. Jednym z ważniejszych jej postanowień są jednak te, które wiążą się z wysokością i zasadami ponoszenia odpłatności za wynajmowany lokal mieszkalny. W praktyce wysokość czynszu jest też najczęstszym przedmiotem negocjacji stron. Nie oznacza to jednak, że raz ustalona przez strony będzie obowiązywać cały czas, tym bardziej że sama umowa może być zawarta na kilka bądź kilkanaście lat. W konsekwencji ustalona w umowie najmu stawka czynszu może się zmienić, oczywiście na ogół w górę – na niekorzyść najemcy.

Pewne regulacje co do zakresu dopuszczalnej podwyżki mogą znajdować się w umowie stron. Ograniczenia w podnoszeniu stawek czynszu zawiera jednak przede wszystkim ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego. Zgodnie z jej przepisami właściciel może podwyższyć czynsz, jak również inne opłaty związane z używaniem lokalu (np. wind, domofonu itp). Przepisy wprowadzają tu jednak pewne ograniczenia: właściciel może np. zmienić czynsz, wypowiadając dotychczasową jego wysokość najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego. W takim przypadku termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi trzy miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. W praktyce jednak w umowach najmu trudno znaleźć przykłady dopuszczające dłuższy termin wypowiedzenia wysokości czynszu. Byłoby to bowiem nieopłacalne dla właściciela.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • Mariola(2013-08-05 11:02) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejna żenada!!!

  Odpowiedz
 • EWA(2013-08-06 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  to nie zenada - oprocz zenady to kolejne zniewolenie ludzi!
  prawa obywatelskie to prawa w demokracji rowne dla kzdej ze stron - tutaj jednak widzimy wychowanie zagrodowe! nie moze byc tak, zeby bo tak sobie wymyslili zakompleksione urzedasowe gbury - ze prawo glosu ma tylko wynajmujacy , a najemca musi sie na wszystko godzic bo jakis chory tak wymyslil! sprzeciw - odmowa! to jest glos ktory musi byc zachowany! glupi ludzie glupie ustawy?
  i jeszcze nie mow nic bo sie narazisz?
  chory system, chorzy ludzie!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane