statystyki

Jakie opłaty ponoszą członkowie wspólnoty mieszkaniowej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz09.12.2013, 07:05; Aktualizacja: 09.12.2013, 08:30
Koszty zarządu nieruchomością wspólną obejmują wydatki na remont (a więc również strychu) i bieżącą konserwację tych pomieszczeń, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody (ale tylko w tej części, która dotyczy nieruchomości wspólnej), opłaty za antenę zbiorczą i windę.

Koszty zarządu nieruchomością wspólną obejmują wydatki na remont (a więc również strychu) i bieżącą konserwację tych pomieszczeń, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody (ale tylko w tej części, która dotyczy nieruchomości wspólnej), opłaty za antenę zbiorczą i windę.źródło: ShutterStock

Do dziesiątego dnia każdego miesiąca należy opłacić koszty zarządzania nieruchomością wspólną. Jeśli ktoś odmówi, sąd może nakazać mu nawet opróżnienie mieszkania, które następnie zostanie sprzedane.

Jestem właścicielem mieszkania w nieruchomości, w której funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Co miesiąc uiszczam zaliczkę na poczet kosztów zarządu. Moim zdaniem jest to kwota znacznie zawyżona. Zarząd wspólnoty poinformował mnie, że skoro mam duże mieszkanie, to muszę płacić więcej. Czy nakłady na nieruchomość wspólną zależą od wielkości udziału w niej?


Pozostało 94% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Za prwawm własności(2013-12-10 07:44) Zgłoś naruszenie 00

  Działania sądów niezależnie od instancji nakazujące opróżnienie lokalu własnościowego są działaniami bolszewickimi i niekonstutycyjnymi. Jak się ma rzekomy obowiązek zapłaty opłaty często wygórowanej, nieuzasadnionej i naciąganej rzędu np. 500 zł miesięcznie do wartości prywatnego, wykupionego na własność lokalu mieszkalnego rzędu np. 300 tys zł ? Jedno nie jest związane z drugim. Równie dobrze sądy mogłyby w takich przypadkach nakazywać sprzedaż samochodu lub firmy właścicielskiej. A od czego są ewentualne możliwości obciążenia hipotecznego tego lokalu lub auta lub firmy. Te idiotyczne procedury należałoby natychmiast zaskarżyć do Strasburga, gdzie rodowód sędziów nie tkwi zazwyczaj w bolszewiźmie.

  Odpowiedz
 • Ferdek(2013-12-11 07:07) Zgłoś naruszenie 00

  Dodam jeszcze odpoiedzialnośc za sąsiadów , którzy zalegają z opłatami do 6 miesięcy, też musisz płacić - czytaj wspólnota.Co do działań bolszewickich,tam sie nic nie płaciło lub symbolicznie.

  Odpowiedz
 • stary(2013-12-10 23:45) Zgłoś naruszenie 00

  Przecież ile masz płacić za utrzymanie lokalu i części wspólnej zależy między
  innymi od Ciebie. Koszty utrzymania budynku jakie muszą pokryć właściciele
  uchwalane są na zebraniach właścicieli. To sami właściciele ustalają te koszty.
  A jeżeli nie chceszich ponosić proporcjonalnie do posiadanych udziałów to sprzedaj lokal kup wille i zobaczysz ile kosztuje utrzymanie. Dlaczego inni mają za Ciebie płacić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane