Już tylko 186 dni zostało do rozpoczęcia rozgrywek Euro 2012. Osoby, które wylosowały bilety na mecze rozgrywane na ukraińskich stadionach, powinny podjąć już kroki w celu zarezerwowania pokoju w hotelu czy też miejsca w samolocie lub pociągu. Zanim jednak to zrobią, powinni zapoznać się z prawami, jakie przysługują konsumentom u naszych wschodnich sąsiadów.

Kosztowne rezerwacje

Część kibiców będzie zapewne przez internet zamawiać miejsca w ukraińskich hotelach, czy też kupować bilety u ukraińskich przewoźników na przejazd lub przelot. Warto jednak pamiętać, że w takim przypadku nie zawsze będziemy mogli bezkosztowo zrezygnować z rezerwacji.

– Przyjęcie zwrotu biletów samolotowych czy anulowanie rezerwacji i odzyskanie pieniędzy w hotelu zależy tylko od dobrej woli przedsiębiorcy – ostrzega Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Tak więc może się okazać, że rezygnując z zamówionej usługi stracimy jakąś część wpłaconych pieniędzy (najczęściej będzie to 10 proc. kwoty rezerwacji).

– Jest również możliwość, że stracimy całą wpłaconą kwotę, jeśli taki właśnie zapis zawiera regulamin np. hotelu – informuje Andriy Kolotiy, adwokat z oddziału kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy w Kijowie.

Dlatego też przed dokonaniem rezerwacji zawsze należy zapoznać się z regulaminem, w którym powinny zostać zawarte szczegóły dotyczące terminów i kosztów odwołania rezerwacji.

– Przedsiębiorca ma obowiązek zamieszczać je w ogólnodostępnym miejscu, np. na stronie internetowej, w recepcji – informuje Andriy Kolotiy.

Ponadto w regulaminie znajdziemy instrukcję, w jaki sposób można skutecznie odwołać rezerwację.

– Odwołanie rezerwacji za hotel, pensjonat czy samochód powinno odbyć się w takiej samej formie, w jakiej została ona dokonana, chyba że inaczej przewidziano to w regulaminie –tłumaczy Andriy Kolotiy.