statystyki

Zmiany w postępowaniu egzekucyjnym: Większe prawa dla dłużników

autor: Leszek Jaworski15.08.2020, 07:00
Przedsiębiorcy będącemu w egzekucji administracyjnej przysługuje prawo do wniesienia zarzutu

Przedsiębiorcy będącemu w egzekucji administracyjnej przysługuje prawo do wniesienia zarzutuźródło: ShutterStock

30 lipca 2020 r. weszła w życie obszerna nowelizacja ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.). Wprowadziła ona rewolucyjne zmiany w egzekucji administracyjnej. Odpowiadamy na pytania dotyczące nowych rozwiązań i wskazujemy, jak działają one w praktyce.

ITD nałożyła na mnie karę pieniężną. W związku ze spadkiem zamówień w okresie pandemii nie miałem pieniędzy, by ją uiścić. Urząd skarbowy wszczął wobec mnie egzekucję. Ostatecznie karę zapłaciłem. Jak mogę wstrzymać egzekucję?

Przedsiębiorcy będącemu w egzekucji administracyjnej przysługuje prawo do wniesienia zarzutu. To jest podstawowy środek obrony w przymusowym dochodzeniu zobowiązań. Od 30 lipca zarzut wnosi się do wierzyciela ze pośrednictwem organu egzekucyjnego. W przypadku czytelnika wierzycielem jest ITD. Wniesienie zarzutu w terminie nie później niż siedem dni od doręczenia zobowiązanemu tytułu wykonawczego powoduje zawieszenie postępowania egzekucyjnego (do czasu wydania ostatecznego postanowienia). Od 30 lipca 2020 r. wstrzymanie egzekucji nastąpi tylko wtedy, gdy zobowiązany tego terminu dotrzyma. Co istotne, według nowych przepisów zarzuty można wnosić przez cały okres trwania egzekucji, z tym że złożenie go po ww. terminie nie spowoduje wstrzymania postępowania. W tym konkretnym przypadku przedsiębiorca może powołać się na nieistnienie obowiązku. Taki jest skutek uregulowania zadłużenia (w tym przypadku zapłacenia kary pieniężnej). Trzeba pamiętać, że w treści zarzutu trzeba określić istotę i zakres żądania oraz dowody je uzasadniające. W opisywanej sytuacji czytelnik powinien domagać się umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Podstawa prawna

art. 33 par. 2 pkt 1, par. 4 ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1438; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2070)

Mąż prowadzi restaurację. Tydzień temu fiskus zajął mi samochód. Okazało się, że małżonek nie zapłacił kary pieniężnej, którą wobec niego nałożył sanepid. Pojazd wchodził do naszego majątku wspólnego, lecz kupiłam go za pieniądze otrzymane od ojca. Jak mogę obronić auto przed egzekucją?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Gość(2020-08-17 08:41) Zgłoś naruszenie 71

  To wspaniała wiadomość do dłużników. Kamil M. - zlodziej z Namysłowa może spać spokojnie, na razie jeszcze... Pracuje, jednak, komornik nie ma z czego ściągnąć długu, bo nic nie ma. Prokuratorowi powiedział, że odda, tylko jeszcze nie wie kiedy, dlatego nie poszedł do więzienia, gdzie jest jego miejsce. Teraz jest masa kancelarii z poradami dla złodziei jak się wykręcić od długów.

  Odpowiedz
 • Emcio(2020-08-17 08:59) Zgłoś naruszenie 61

  Można kraść a to co kradzione przepisać na drugą osobe

  Odpowiedz
 • jul(2020-08-17 12:07) Zgłoś naruszenie 61

  głupoty piszecie wziąć przykład z matełuszka - przepisać na żonę

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Nadinspektor(2020-08-16 17:57) Zgłoś naruszenie 311

  ***** LGBT

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane