statystyki

Jeżeli uczestnik licytacji nie wpłacił ceny w terminie, traci rękojmię

autor: Marcin Nagórek10.12.2019, 11:34; Aktualizacja: 10.12.2019, 11:35
W opisywanej sytuacji kluczowe znaczenie ma art. 969 k.p.c. Zgodnie z nim jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.

W opisywanej sytuacji kluczowe znaczenie ma art. 969 k.p.c. Zgodnie z nim jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.źródło: ShutterStock

Nasza spółka jako wierzyciel przejęła nieruchomość w postępowaniu egzekucyjnym po drugiej licytacji. Niestety nie mieliśmy środków na zapłatę ceny z powodu trudności finansowych, a mimo to sąd wezwał nas teraz do zapłaty rękojmi (ok. 24 tys. zł). Czy miał do tego podstawy? Czy zasady współżycia społecznego nie obowiązują także sądów?

Przede wszystkim na uwagę zasługuje, że spółka miała status wierzyciela w toku postępowania egzekucyjnego. Zapewne więc skorzystała z możliwości, jaką dawał art. 984 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.). Wynika z niego, że jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej niż dwie trzecie sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi. Jeżeli przedmiotem egzekucji jest nieruchomość rolna, stosuje się art. 982 k.p.c. W przypadku gdy osoby określone w art. 982 nie skorzystają z prawa przejęcia nieruchomości rolnej, prawo to przysługuje także wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu. Trzeba pamiętać, że wniosek o przejęcie nieruchomości wierzyciel powinien złożyć sądowi w ciągu tygodnia po licytacji, składając jednocześnie rękojmię, chyba że ustawa go od niej zwalnia.

W opisywanej sytuacji kluczowe znaczenie ma art. 969 k.p.c. Zgodnie z nim jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie. Od nabywcy nieskładającego rękojmi, który nie wykonał warunków licytacyjnych, ściąga się rękojmię w trybie egzekucji należności sądowych. Zachodzi tu ten ostatni przypadek, bo sąd wezwał spółkę, jako wierzyciela, do zapłaty kwoty rękojmi, której nie musiała płacić. W konsekwencji spółka niejako poniosła dodatkową stratę finansową, bowiem oprócz tego że ma nadal status wierzyciela wobec dłużnika egzekucyjnego, to jeszcze dodatkowo musi zapłacić wspomnianą kwotę 20 tys. zł.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane