statystyki

Zmiany w prawie 2020. Egzekucja w administracji

autor: Izabela Kaźmierczak-Kamiennik03.01.2020, 20:00

Od lipca 2020 r. za sprawą nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym z 17 czerwca 1966 r. (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1438; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2070) upomnienia będą generowane elektronicznie. Będą również opatrzone podpisem kwalifikowanym.

Oznacza to, że znikną tradycyjne podpisy urzędników. W przypadku masowej wysyłki upomnień, dotyczących np. niezapłaconej raty podatku od nieruchomości, znacznie skróci to czas trwania i usprawni proces egzekucji. Ponadto wystawione przez urzędnika upomnienie będzie musiało zawierać pouczenie dla zobowiązanego (czyli dłużnika), że jeśli zmieni adres zamieszkania, musi o tym poinformować wierzyciela i wskazać mu nowy adres. Po wszczęciu egzekucji taką informację będzie też musiał otrzymać organ egzekucyjny. Niewypełnienie tego obowiązku sprawi, że korespondencja będzie doręczana na dotychczasowy adres, a jej nieodebranie w świetle prawa będzie traktowane jako jej podjęcie.

Ważne! Wnioski i tytuły egzekucyjne będą przesyłane do odpowiednich organów jedynie drogą elektroniczną za pomocą specjalnego systemu teleinformatycznego.

Zmianie ulegną też sposoby przekazywania wniosków egzekucyjnych i tytułów wykonawczych przez wierzycieli. Ma to skrócić czas rejestrowania spraw w systemie, która często obecnie jest wykonywana ręcznie. Wnioski i tytuły będą przesyłane do organów egzekucyjnych drogą elektroniczną, za pomocą specjalnego systemu teleinformatycznego. Tradycyjna forma wysyłki przez operatora pocztowego będzie konieczna tylko wówczas, gdy zawiedzie ta wirtualna.

Dodatkowo wierzyciel będzie zobowiązany przekazać wraz z wnioskiem egzekucyjnym i tytułem wykonawczym informacje na temat dłużnika, obejmującą m.in.: jego majątek i miejsce zamieszkania. Umożliwi to wierzycielowi pozyskiwanie informacji o majątku zobowiązanego jeszcze przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Od lipca 2020 r. zmieni się również moment wszczęcia egzekucji. Zgodnie z nowelizacją nastąpi on w chwili podpisania protokołu zajęcia ruchomości. Przepis ten będzie mieć zastosowanie w przypadku, kiedy dłużnik wcześniej nie otrzymał odpisu tytułu wykonawczego. Do tej pory ustawodawca ograniczał możliwość wszczęcia egzekucji do dwóch przypadków:

A więc katalog możliwości, w których egzekucja zostaje wszczęta, poszerzy się.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane