statystyki

Żurek: Nepotyzm aż bije po oczach [WYWIAD]

autor: Małgorzata Kryszkiewicz09.06.2020, 08:45; Aktualizacja: 09.06.2020, 09:08
Waldemar Żurek

Waldemar Żurekźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Dawid Zuchowicz Agencja Gazeta

- Z całą pewnością osoby zasiadające w IKNiSP to ludzie inteligentni, świetni prawnicy. Przez to jednak są oni o wiele bardziej niebezpieczni niż ci, którzy zasiadają w drugiej z nowych izb SN – Izbie Dyscyplinarnej - mówi w wywiadzie dla DGP Waldemar Żurek, sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, członek Krajowej Rady Sądownictwa w latach 2010–2018.

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych przyznała panu rację i uchyliła uchwałę Krajowej Rady Sądownictwa o przedstawieniu prezydentowi kandydatów do SN. Cieszy się pan z tego wyroku?

Tak po ludzku się cieszę. I muszę przyznać, że niewątpliwie jest to bardzo dobrze napisane stanowisko prawne. Doceniam kunszt prawniczy jego autorów. Doceniam również to, że mieli odwagę i siłę, żeby jasno powiedzieć, że konkurs do SN został rozstrzygnięty w sposób nieprawidłowy, oraz wykazać wątpliwości co do niezależności neoKRS. I zapraszam tych prawników, aby zrobili jeszcze jeden krok dalej i stanęli po stronie tych, którzy bronią konstytucji w sposób bardziej aktywny. Widzą przecież, że system zabrnął za daleko.

Co to znaczy?

W tej sprawie skupiła się jak w soczewce cała patologia obecnego systemu. Tu nepotyzm aż bije po oczach. Konkurs przegrałem przecież z konkubentem jednej z członkiń obecnej neoKRS, który na dodatek jest bardzo silnie związany z władzą wykonawczą, o czym świadczy chociażby to, że ostatnie trzy lata spędził nie za stołem sędziowskim, lecz w resorcie sprawiedliwości. I prawnicy, do których trafiła ta sprawa na skutek mojego odwołania, to obnażyli. To jest moim zdaniem bardzo istotne.

Mówi pan o stanowisku prawnym, a nie o wyroku. Jego autorów nazywa pan prawnikami, a nie sędziami. Dlaczego, skoro osoby te zostały powołane na urząd sędziowski przez prezydenta?


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • prawnik (2020-06-09 09:36) Zgłoś naruszenie 5920

    Nepotyzm. Cieszę się, że zostało to w końcu podniesione. Szkoda tylko, że szanowny pan sędzia nie widział tego zjawiska dużo, dużo wcześniej. Uważał, że to normalne zjawisko. Czy też wolał nie widzieć.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Luk(2020-06-09 09:46) Zgłoś naruszenie 5527

    Kiedy Żurek się weźmie za uczciwą robotę i skończy z politykowaniem ?

    Odpowiedz
  • Edek(2020-06-09 10:31) Zgłoś naruszenie 5017

    Panie Żurek ? a pamięta Pan taką Panię, co ma ocenę "dostateczny" na dyplomie UJ, a została sędzią w jednym z Krakowskich Sądów, gdy Pan był w KRS ?---- czy to nie był nepotyzm, gdy odpadły osoby z ocenami "bardzo dobry" na dyplomie mgr UJ ? A Pan wie jak ta sędzia teraz fatalnie orzeka ???? nawet nie zauważyła zmian w KPK z 2019 r........

    Odpowiedz
  • Bert(2020-06-09 09:25) Zgłoś naruszenie 4729

    nepotyzm w wykonaniu kolegów żurka z nadzwyczajnej kasty rzeczywiście bije po oczach. A tak by the way, czemu nasz bohater wygląda jak żul ?

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Obiektywny1(2020-06-09 09:54) Zgłoś naruszenie 4516

    Jeżeli teraz ktoś mówi o nepotyzmie to jak trzeba nazwać okres za poprzedniej KRS? Pan sędzia zobaczył i poczuł jak czuło się setki kandydatów startujących w konkursach za poprzedniej KRS. Szkoda, że dopiero teraz zaczął z tym walczyć, gdy dotknęło go to osobiście. Nie wspomnę już jak poprzednia KRS przenosiła sędziów i to nie do innego pokrewnego wydziału, a np. Powoływała karnistę do sądu, gdzie Prezes kierował sędziego do wydziału cywilnego. A sam nie chciał przenieść się między wydziałami cywilnymi tego samego sądu.

    Odpowiedz
  • cóż..(2020-06-09 09:48) Zgłoś naruszenie 4213

    najpierw ....TRZEBA być PORZĄDNYM człowiekiem !.

    Odpowiedz
  • ABC(2020-06-09 12:16) Zgłoś naruszenie 3812

    Sędzio Żurek ! Wasz nepotyzm był lepszy. Niczym jagnięta z wilkami walczyliście z patologiami w sądownictwie.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Józef(2020-06-09 10:05) Zgłoś naruszenie 3618

    Inteligentny Żurek to dopiero cytat. A jak się mają Pana porzucone dzieci i wnuki z I małżeństwa?. No i czy alimenty idą na czas ?, o prezentach i dobrowolnej pomocy nie wspominam. Wygląda na takiego dobrego.

    Odpowiedz
  • Mirek(2020-06-09 10:38) Zgłoś naruszenie 3511

    Pamiętam jak Żurek był w KRS, gdy przewodniczącym KRS był sędzia Stanisław Dąbrowski. Napisałem wtedy list to prezesa KRS, że Sędzia Sądu Okręgowego w Krakowie, nie powinien rozpatrywać apelacji od wyroków, jakie wydała jego żona w Sądzie Rejonowym. Dostałem odpowiedź:---- "sędziowie" są po rozwodzie, więc nie ma podstaw do żądania wyłączenia w odwołaniu sędziego SSO... (chodzi o Almertów)...

    Odpowiedz
  • o(2020-06-09 09:35) Zgłoś naruszenie 2717

    to zamknij oczy, żebyś nie oślepł

    Odpowiedz
  • Atomek(2020-06-09 22:49) Zgłoś naruszenie 105

    Dlaczego ten śmieć nie siedzi??

    Odpowiedz
  • Henek(2020-06-17 17:05) Zgłoś naruszenie 10

    Zurek takim samym "pozytywnym bohaterem jak Kryszkiewicz obiektywna redaktorka! He he he he he he he

    Odpowiedz