statystyki

Kształt produktu można chronić na różne sposoby

autor: Szymon Cydzik29.04.2020, 08:08; Aktualizacja: 29.04.2020, 08:14
Symbol znaku towarowego

Jedno z pytań węgierskiego sądu dotyczyło ewentualnej kolizji między prawem ochronnym ze znaku towarowego a prawem ochronnym wzoru użytkowegoźródło: ShutterStock

Nie można odmówić rejestracji kształtu jako znaku towarowego tylko z tej przyczyny, że stanowi on już wzór użytkowy – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Węgierska firma produkująca zabawki i dekoracje chciała zarejestrować jako znak towarowy kształt swojego produktu, który zapewniał, że artykuł zawsze wróci do punktu równowagi. Jednak zarówno prawo unijne, jak i węgierskie przewidują, że rejestracja kształtu jako znaku jest niedozwolona, gdy służy on jedynie osiągnięciu efektu technicznego lub też gdy znacząco zwiększa wartość towaru. Przepisy te mają zapobiegać ustanowieniu monopolu na dany rodzaj produktu. Z tego powodu urząd węgierski w dwóch instancjach odmówił rejestracji. Firma skierowała jednak sprawę na drogę sądową, a tam dotarła ona aż do węgierskiego Sądu Najwyższego. Ten, by ostatecznie rozstrzygnąć sprawę, zwrócił się do TSUE z pytaniami o interpretację prawa unijnego w tej kwestii.

Odpowiadając na nie, trybunał wskazał m.in., że informacje inne niż dotyczące samego przedstawienia graficznego, takie jak sposób postrzegania go przez właściwy krąg odbiorców, mogą być używane w celu ustalenia zasadniczych właściwości oznaczenia. Wiadomości te muszą jednak pochodzić z obiektywnych i wiarygodnych źródeł.


Pozostało 38% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane