statystyki

Dr Kulesza: Od początku byłam wielką przeciwniczką RODO [WYWIAD]

autor: Jakub Styczyński25.02.2020, 07:53; Aktualizacja: 25.02.2020, 07:54

Brak transparentności ze strony urzędu sprawia, że to, czego nie wiemy, możemy sobie sami – może nietrafnie – dopowiedzieć - mówi dr Ewa Kulesza, pierwszy generalny inspektor ochrony danych osobowych (w latach 1998–2006).

Czy po zablokowaniu przez prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych publikacji list poparcia do KRS oraz ukaraniu firm ochroniarskich za wyciek wizerunku Jarosława Kaczyńskiego odwiedzającego Julię Przyłębską możemy jeszcze ufać niezależności tego organu?

Nie rozumiem działań prezesa UODO i osobiście nie podjęłabym takich decyzji. W sprawie list poparcia do KRS organ wydał postanowienie uniemożliwiające wgląd do informacji, mimo iż chodziło o dane funkcjonariuszy publicznych, które są jawne w świetle przepisów o dostępie do informacji publicznej. To działanie zaprzeczyło idei ochrony danych osobowych, która skierowana jest na ochronę prywatności. Prezes UODO zignorował też prawomocny wyrok sądu administracyjnego. Ktoś może powiedzieć, że nie mamy wiedzy na temat tego, dlaczego dokładnie postanowienie o zabezpieczeniu zostało wydane. Ale brak transparentności ze strony urzędu sprawia, że to, czego nie wiemy, to możemy sobie sami – może nietrafnie – dopowiedzieć.

Listy zostały ostatecznie ujawnione, ale prezes UODO zapowiada, że będzie badał wcześniejszy wyciek list do mediów.

To też budzi moje zdziwienie i nie widzę w tym żadnego sensu. Wolałabym, aby urząd – w trudnym okresie dla administratorów wdrażających nowe przepisy – skupił się na wspomaganiu administratorów, bo oni nie do końca to wsparcie czują.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • tt(2020-02-25 09:09) Zgłoś naruszenie 10

  Im więcej tajemnic, tym więcej przekrętów.

  Odpowiedz
 • b(2020-02-25 16:19) Zgłoś naruszenie 00

  Dokładnie tak jest tt. Prezesowi UODO nie chodzi o ochronę danych ale o osobistą władzę i jej zakres dla wszystkich jego ludzi. Stąd utajnia tam, gdzie nie wolno i liczy na donosy od kogo się da i na kogo się da. Nasi urzędnicy święci i świeccy tak mają.

  Odpowiedz
 • sawa(2020-03-11 20:45) Zgłoś naruszenie 00

  Wdrażanie??? Po takim czasie??? Farsa. RODO słuzy tylko celebrytom prawnikom i politykom. Przeciwko reszcie społeczeństwa. Panstwowe instytucje nagminnie łamią prawo. UODO milczy. Postepowanie przerzuca na skarżącego się. Przewleka. Szuka pretekstów aby odrzucic skarge. Zatrudnia stażystów. FASADA!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane