statystyki

TK nie orzekł w sprawie wyłączania nowych sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz20.02.2020, 08:10; Aktualizacja: 20.02.2020, 08:24
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjnyźródło: ShutterStock

Zaledwie 30 minut trwała wczorajsza rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, który pochylał się nad przepisami pozwalającymi domagać się wyłączenia sędziego z tego powodu, że został on wskazany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa.

 Mimo że wszyscy uczestnicy postępowania zgodnie podkreślali, jak istotne znaczenie dla całego ustroju będzie mieć wyrok TK, skład orzekający nie był zbyt dociekliwy. Tylko jeden sędzia sformułował zaledwie jedno pytanie. Skierował je do autorki pytania prawnego, czyli zasiadającej w Izbie Dyscyplinarnej Małgorzaty Bednarek.

Jak zapowiadaliśmy we wczorajszym DGP, trybunał, na pierwszej w tym roku rozprawie, przypatrywał się przepisom kodeksu postępowania karnego mówiących o wyłączeniu sędziego. Pytanie prawne sformułowała ID SN, co do której zapadły już orzeczenia (m.in. uchwała trzech połączonych izb SN) stwierdzające, że nie jest ona sądem.

– W związku z tym TK w ogóle nie powinien zajmować się tym pytaniem jako pochodzącym od podmiotu nieuprawnionego do kierowania pytań do trybunału – uważa Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane