Koniec użytkowania wieczystego: Co zrobić po otrzymaniu zaświadczenia o przekształceniu?

autor: Maciej Suchorabski01.02.2020, 16:00; Aktualizacja: 02.02.2020, 11:49
Koszty związane ze złożeniem wniosku o wykreślenie roszczenia o uiszczenie opłaty przekształceniowej z działu III księgi wieczystej będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni

Koszty związane ze złożeniem wniosku o wykreślenie roszczenia o uiszczenie opłaty przekształceniowej z działu III księgi wieczystej będziesz musiał pokryć z własnej kieszeniźródło: ShutterStock

Otrzymanie zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność nie kończy procedury uwłaszczeniowej. Istotnym elementem, którego należy dopilnować, jest wykreślenie roszczenia o uiszczenie opłaty przekształceniowej z działu III księgi wieczystej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • ZAstępca_notarialny_Z_odwołania(2020-02-01 16:39) Zgłoś naruszenie 231

    bardzo mądry artykuł

    Odpowiedz
  • takTAK(2020-02-02 07:53) Zgłoś naruszenie 101

    PODATEK KATASTRALNY , skrada się za drzwiami

    Odpowiedz
  • Bogdan(2020-02-01 20:58) Zgłoś naruszenie 80

    Właściwie za co jest ta opłata 250 zl.?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DAn(2020-02-02 01:55) Zgłoś naruszenie 50

    .."Koniec użytkowania wieczystego: Co zrobić po otrzymaniu zaświadczenia o przekształceniu?".. Czekać na zmiany w podatkach i nowe jego wysokości po wprowadzeniu katastru. To podstawowy cel tej preferencyjnej "wyprzedaży".

    Odpowiedz
  • co za głupota(2020-02-03 14:11) Zgłoś naruszenie 50

    co za głupi kraj i głup przepis, jeżeli ktoś chciałby skorzystać z opłaty przekształceniowej powinien to móc zrobić i wtedy po co akcja z księgą wieczystą, osoby które chciałyby płacić przez kolejne 20 lat miałyby to wpisane w KW i by sobie płaciły, a tak, każdy jest ZMUSZONY do poniesienia 250 zł opłaty za wykreślenie hipoteki z KW, jaki MUNDRY to wymyślił ???? bo po co, to wiem, żeby ściągnąć kasę z obywateli, głupota, głupota i zapchanie bezsensowne sądów wieczystoksięgowych

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mariusz(2020-02-01 21:23) Zgłoś naruszenie 51

    Nie zgadzam się z tym, że jeżeli nie dostało się zaświadczenia o przekształceniu należy nic nie robić. Przede wszystkim należy pamiętać, że termin wniesienia opłaty przekształceniowej za rok 2019 upływa 29 lutego b.r., a za rok 2020 31 marca b.r. Terminy obowiązują nawet jeżeli nie dostało się zaświadczenia. Warto więc zorientować się, czy jesteśmy obowiązani wnieść opłatę.

    Odpowiedz
  • D?(2020-02-02 14:02) Zgłoś naruszenie 30

    A co jeśli mieszkanie nie ma księgi wieczystej?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jacek(2020-02-02 23:40) Zgłoś naruszenie 14

    Mieszkanie spółdzielcze lokatorskie nie podlegają egzekucji komorniczej. Spółdzielcy którzy mają wykupione mieszkania na własność ( a jest ich 90 %) kiedy wpadają w spiralę zadłużenia to komornik zajmuje bardzo szybko mieszkanie i sprzedaje za bezcen na licytacji żeby zaspokoić wierzyciela. Spółdzielca ląduje na bruku albo w suterynie bez prądu i ogrzewania. To się nazywa uwłaszczenie mieszkaniami spółdzielczymi po polsku.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jdhd(2020-02-01 22:25) Zgłoś naruszenie 01

    Można to załatwić elektronicznie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz