statystyki

Zmiany w regulaminach sądów: Adwokaci przeciw ograniczaniu dostępu do akt

autor: Szymon Cydzik28.01.2020, 07:51; Aktualizacja: 28.01.2020, 07:59
W wielu przypadkach adwokaci nie mogą sobie pozwolić na długie oczekiwanie

W wielu przypadkach adwokaci nie mogą sobie pozwolić na długie oczekiwanieźródło: ShutterStock

Konieczność zamawiania dokumentów sprawy do czytelni utrudnia pracę adwokatów, a przez to ogranicza też prawo do obrony i sądu ich klientom – uznała Okręgowa Rada Adwokacka w Katowicach.

W wydanej 16 stycznia uchwale członkowie katowickiej ORA wyrażają zaniepokojenie zmianami w regulaminach niektórych sądów w apelacjach krakowskiej i katowickiej. Dotyczą one zasad zamawiania akt i robienia ich fotokopii oraz skracania czasu pracy czytelni. Największym ograniczeniem dla wykonywania obowiązków pełnomocnika lub obrońcy jest konieczność zamawiania akt z kilkudniowym wyprzedzeniem, a co za tym idzie – brak dostępu do nich w dniu posiedzenia.

„Nieskrępowany dostęp do akt sprawy jest fundamentem należytej reprezentacji klienta przez pełnomocnika i działania obrońcy i podstawą przygotowania adwokata do należytego wykonywania swoich obowiązków” – czytamy w otwierającym akapicie uchwały.

Ponadto adwokaci z katowickiej ORA zauważają, że ograniczanie dostępu do akt może stanowić podstawę wniosku o zmianę terminu posiedzenia, co z kolei wydłuży rozpoznawanie sprawy przez sąd. Dlatego też autorzy uchwały wzywają sądy wspomnianych apelacji do ustalenia jednolitych zasad dotyczących zamawiania akt, robienia z nich fotokopii oraz czasu pracy czytelni. Wypisy z uchwały zostaną dostarczone ministrowi sprawiedliwości oraz Naczelnej Radzie Adwokackiej (NRA).

Nieuzasadnione wymogi


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • wjw(2020-01-28 10:48) Zgłoś naruszenie 10

    Podobny bałagan jest z Portalem informacyjnym Sądów. Składa się wniosek i czasami czeka trygodniami a potem się okazuje, że, mimo że rozprawa była nagrywana to nagrania nie ma. To samo dotyczy dokumentów wydawanych przez sądy. Albo jest zgoda a dostępu do akt nadal nie ma. itd., itp. ...

    Odpowiedz
  • pllok(2020-01-28 11:50) Zgłoś naruszenie 02

    a z drugiej strony gdyby adwokat przyjął taktykę, ze każdego dnia domaga się dostępu do akt otwarcia do zamknięcia Sądu i wysyłałby tam aplikanta, to kiedy Sąd mógłby zapoznać się z aktami?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane