statystyki

Wyrok bez uzasadnienia. Co zrobić, gdy Temida milczy o motywach?

autor: Andrzej Ceglarski21.01.2020, 08:30; Aktualizacja: 21.01.2020, 08:31
prawo, Temida, sąd, wyrok, orzeczenie, sądownictwo

Prezentowanie uzasadnionego stanowiska jest niewątpliwie ważną, wręcz kluczową umiejętnością sędziegoźródło: ShutterStock

Czy wyrok sądu cywilnego może w ogóle nie zawierać uzasadnienia? Choć to sytuacja wyjątkowa, może się przecież zdarzyć. Co wtedy? - pisze adwokat Andrzej Ceglarski.

K ażdy obywatel RP ma święte, niepodważalne prawo do poznania przesłanek wydania zapadłego w jego sprawie orzeczenia zaprezentowanych w jasny, czytelny sposób i w przystępnej formie. W państwie prawa sądy nie mogą rozstrzygać spraw, które mogą decydować o dorobku życia obywateli, bez rzetelnego wyłożenia i wyjaśnienia im racji wydawanych orzeczeń. Te motywy decyzji sądu przełożone na papier tworzą jego pisemne uzasadnienie.

Uzasadnieniem według „Słownika języka polskiego” PWN jest „zbiór, zestawienie argumentów, motywów, dowodów, pobudek wyjaśniających czyjeś działanie, postępowanie. Uzasadnianie polega na popieraniu czegoś dowodami, argumentami, wykazywaniu słuszności, prawdziwości czegoś, motywowaniu i argumentowaniu”. Zaś uzasadniony to inaczej „oparty na obiektywnych racjach, podstawach; słuszny, usprawiedliwiony”.

Dwa wieki tradycji

W prawie rzymskim, na którego fundamentach stoi współczesny system prawny, całe postępowanie kończył wyrok sędziego – czasem wygłaszany tylko ustnie. W rzymskim postępowaniu formułkowym nie było bowiem wymagane ani jego sformułowanie na piśmie, ani tym bardziej uzasadnienie. W europejskim prawie kontynentalnym obowiązek uzasadniania orzeczeń występuje jednakże już od czasów Rewolucji Francuskiej. Dzięki motywom zawartym w uzasadnieniu ten, kto proces przegrał, z założenia ma wiedzieć, dlaczego tak się stało.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • realnie(2020-01-21 11:17) Zgłoś naruszenie 02

    Skoro podobno uzasadnienia piszą asystenci sędziów, no to jeśli nie mają telepatycznego łącza, to takie uzasadnienie niczego nie uzasadnia. Więc brak uzasadnienia niczego nie zmienia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane