statystyki

Procedura cywilna. Oczywiście bezzasadne sprawy nie będą już problemem

autor: Grzegorz Ruszczyk, Andrzej Orzechowski09.01.2020, 09:19; Aktualizacja: 09.01.2020, 09:22
pozew dokument prawo

Sądy w sprawach cywilnych mogą już na początku sprawy oddalić powództwa, które w sposób oczywisty są bezzasadneźródło: ShutterStock

W skrajnych przypadkach sąd może uznać, że powództwo ma taki właśnie charakter i – bez przeprowadzania rozprawy – je oddalić. A wówczas pozwany nawet się nie dowie, że ktoś złożył przeciwko niemu pozew.

Sądy w sprawach cywilnych mogą już na początku sprawy oddalić powództwa, które w sposób oczywisty są bezzasadne. Jeżeli bowiem z treści samego pozwu wynika, że to, czego żąda powód, nie ma żadnych podstaw (ani prawnych, ani faktycznych), sprawa od razu powinna zakończyć się niekorzystnym dla niego wyrokiem. Zaoszczędzi to czasu zarówno samym sądom, jak i pozwanym. Jest to kolejna zmiana przepisów wprowadzona ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy − Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1146), jaka weszła w życie 7 listopada 2019 r.

Ocena sądu i jej konsekwencje

Dotychczas sąd musiał zbadać każdą sprawę. Tak więc nawet jeżeli już po pierwszej lekturze pozwu było oczywiste, że sprawa zakończy się oddaleniem powództwa, sąd musiał podejmować kroki przewidziane w procedurze dla wszystkich standardowych spraw danego rodzaju (wyjątki od tej zasady dotyczyły tylko niektórych rodzajów postępowań). Sąd wzywał zatem do uzupełniania braków formalnych pism procesowych, przesyłał odpis pozwu pozwanemu (który z kolei musiał złożyć odpowiedź na pozew), przeprowadzał rozprawę, czasem prowadził postępowanie dowodowe (w tym przesłuchiwał świadków) i dopiero wtedy mógł wydać wyrok.

Powyższy mechanizm uległ jednak zmianie od 7 listopada 2019 r. Dla wszystkich spraw cywilnych (np. o zapłatę) wprowadzono instytucję oczywistej bezzasadności powództwa. Dzięki niej sąd nie będzie musiał wykonywać wszystkich powyższych czynności, ani nawet angażować w sprawię drugiej strony, jeżeli już z pozwu będzie wynikało, że powództwo powinno zostać oddalone. Oszczędza to cennego czasu sądom oraz pozwala uniknąć zbędnego zaangażowania w sprawę strony pozwanej. Z uzasadnienia projektu ustawy wprowadzającej omawiane zmiany wynika zaś, że ich celem jest przede wszystkim umożliwienie uniknięcia zmuszenia sądu „do rozpoznania pseudosprawy wynikłej z takiego pozwu”.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane