statystyki

Odszkodowanie od biegłego za nierzetelną ekspertyzę: Dobry wyrok, konieczne zmiany [OPINIA]

autor: Dr Nauk Prawnych Radosław Tymiński15.01.2020, 08:10; Aktualizacja: 15.01.2020, 08:10
Podsumowując, Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał dobre orzeczenie, które ponownie uświadamia, że są konieczne zmiany w systemie opiniowania na potrzeby organów prowadzących różnego rodzaju postępowania.

Podsumowując, Sąd Apelacyjny w Katowicach wydał dobre orzeczenie, które ponownie uświadamia, że są konieczne zmiany w systemie opiniowania na potrzeby organów prowadzących różnego rodzaju postępowania.źródło: ShutterStock

Wyrokiem z 29 listopada 2019 r. (sygn. akt V Aca 266/18) Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał odpowiedzialność odszkodowawczą biegłego sądowego za przygotowanie nierzetelnej ekspertyzy i zasądził na rzecz poszkodowanego 80 tys. zł odszkodowania (por. „Dziś sądy płacą tysiące za często bezwartościowe opinie”, DGP z 13 stycznia 2020 r., „Odszkodowanie od biegłego sprawy nie załatwi”, DGP z 14 stycznia 2020 r.).

Sąd ten uznał również, że biegły, sporządzając opinię, nierzetelnie działa co najmniej w zamiarze ewentualnym, więc okres przedawnienia roszczeń wynosi 20 lat. Orzeczenie to odnosiło się do ekspertyzy z zakresu robót budowlanych, ale ustalenia w nim poczynione mają znaczenie dla wszystkich spraw opiniowanych przez biegłych.

Komentując ten wyrok, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ja pokażę je na przykładzie spraw sądowych o błędy medyczne, gdzie z natury rzeczy sądy powołują biegłych do oceny warstwy merytorycznej sprawy.

Po pierwsze, dobrze, że cytowane orzeczenie zapadło, ponieważ wielokrotnie w swojej praktyce spotykałem się z opiniami nierzetelnymi, niepełnymi, niejasnymi. Biegli powinni być świadomi swojej odpowiedzialności prawnej i finansowej. Niestety częste są przypadki przedstawiania całkowicie rozbieżnych opinii o postępowaniu lekarza, sporządzonych przez różne zespoły biegłych. Wywołuje zdziwienie sytuacja, w której to samo działanie lekarza przez jeden zespół biegłych jest oceniane jako całkowicie nieprawidłowe, a przez drugi jako zupełnie prawidłowe.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • lx(2020-01-15 12:23) Zgłoś naruszenie 40

    A rzeczoznawca majątkowy to co? Sposobem sporządzenia operatu często decydują o olbrzymich pieniądzach a odpowiedzialność za błędy, niedbalstwo i niedouczenie znikoma.

    Odpowiedz
  • cw(2020-02-02 17:21) Zgłoś naruszenie 00

    To działanie doprowadzi do tego, że na rynku zostanie niewielka liczba biegłych odważnych, a sądy na opinię będą czekać latami. Opinia biegłego jest tylko opinią i podlega ocenie Organu Procesowego jak każdy dowód w sprawie. To Sąd jest najwyższym biegłym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane