statystyki

Odszkodowanie od biegłego sprawy nie załatwi [OPINIA]

autor: Patryk Słowik14.01.2020, 08:42; Aktualizacja: 14.01.2020, 08:42
Patryk Słowik, fot. Wojciech Górski

Patryk Słowik, fot. Wojciech Górskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

To sąd odpowiada za wydany wyrok. I jeśli w opinii roi się od błędów, nie powinna ona się przekładać na orzeczenie.

B iegły sądowy ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą za wyrok oparty na jego wadliwej opinii – orzekł Sąd Apelacyjny w Katowicach (wyrok z 29 listopada 2019 r., sygn. akt V ACa 266/18). Poinformował o tym portal Prawo.pl. Wiele osób po zapoznaniu się z informacją odetchnęło z ulgą: nareszcie! Ja mam jednak więcej zastrzeżeń niż przekonania, że to dobre orzeczenie.

W kwestii formalnej: nie powinno budzić niczyich wątpliwości, że biegły może odpowiadać cywilnie. Ustawodawca przewiduje przecież nawet w niektórych przypadkach, w związku z wykonywanymi przez biegłego zadaniami, odpowiedzialność karną (art. 233 par. 4 oraz 4a kodeksu karnego). Podstawowe pytanie brzmi: czy powinien?

Wadliwa opinia nie rozgrzesza sądu

Przede wszystkim należy zastanowić się, co jest źródłem szkody strony postępowania sądowego, która została skrzywdzona wadliwą opinią oraz złym wyrokiem. Zdaniem katowickiego sądu takim źródłem może być opinia. Moim zdaniem – przede wszystkim wyrok.

Praktykę wszyscy znamy. Nic tak dobrze nie kopiuje się do uzasadnienia sądowego orzeczenia jak fragment opinii biegłego. Powinniśmy jednak wszyscy hołdować zasadzie, że to sąd odpowiada za wydany wyrok. I jeśli w opinii roi się od błędów, nie powinna się ona przełożyć na błędne orzeczenie. Oczywiście sędziowie nie są omnibusami. Trudno, by znali się na budowlance, skomplikowanej księgowości bądź błędach medycznych. Powinni jednak umieć ocenić rzetelność dającego im do ręki materiał fachowca. I bynajmniej nie zachęcam do przyjęcia założenia, iż każdy niedobry wyrok powinien skutkować odpowiedzialnością odszkodowawczą po stronie sędziego. Chodzi jedynie o to, by w radości, że biegli będą musieli niekiedy zapłacić, nie zgubić z pola widzenia, że bezpośrednią przyczyną szkody jest orzeczenie sądu, a nie opinia biegłego.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane