statystyki

Kradzież tożsamości będzie uprawniać do nowego dowodu

autor: Paulina Szewioła06.11.2019, 07:36; Aktualizacja: 06.11.2019, 08:22
dowód osobisty

dowód osobistyźródło: ShutterStock

Sposób i tryb postępowania w sprawach dotyczących wymiany dowodu z powodu kradzieży danych osobowych zakłada nowy projekt rozporządzenia przygotowany przez resort spraw wewnętrznych i administracji.

Dokument wprowadza jedynie niezbędne zmiany, wynikające z ustawy o dowodach osobistych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 653), wprowadzone ustawą z 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 53) oraz ustawą z 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (czeka na podpis prezydenta).

Ustawa o informatyzacji umożliwia organom gminy przekazywanie do rejestru danych kontaktowych namiaru do osoby, która wyraziła na to zgodę. Projekt przewiduje zmianę wzoru wniosku o wydanie dowodu osobistego, która ma tę czynność ułatwić. We wniosku dodano bowiem pole, gdzie można będzie zaznaczyć zgodę na przekazanie informacji do rejestru.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Hmmm(2019-11-06 08:42) Zgłoś naruszenie 10

    w dowodzie powino być ubezpieczenie ,prawo jazdy i hasło zmienne wg prostego algorytmu lub zmienny PIN.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane