Komornik zbada czy roszczenie jest przedawnione

autor: Piotr Szymaniak21.08.2019, 08:11; Aktualizacja: 21.08.2019, 18:30
Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania kwestii zasadności i wymagalności tytułu wykonawczego. Chyba że chodzi o termin przedawnienia – przewidują zmiany w kodeksie.

Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania kwestii zasadności i wymagalności tytułu wykonawczego. Chyba że chodzi o termin przedawnienia – przewidują zmiany w kodeksie.źródło: ShutterStock

Organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania kwestii zasadności i wymagalności tytułu wykonawczego. Chyba że chodzi o termin przedawnienia – przewidują zmiany w kodeksie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

 • nie mamy pańskiego płaszcza(2019-08-21 09:00) Zgłoś naruszenie 163

  Dzień dobry! Mam tu prawomocny wyrok Sądu, poproszę o klauzulę wykonalności! - O, nie, nie! Proszę sobie ten prawomocny wyrok oprawić w ramki! My teraz zbadamy sprawę od nowa! Co prawda na stare przepisy wyrok był, ok, pozwany nawet odebrał i nie podniósł zarzutu przedawnienia!... Ale teraz sobie zweryfikujemy od początku! Przedawniony - proszę sobie ten wyrok oprawić w ramki na pamiątkę! Nic pan nie ściągnie!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • koalicja(2019-08-21 11:45) Zgłoś naruszenie 99

  Wam to się nigdy nic nie da. Byle goilić obywatela z prawem czy bez.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wjw(2019-08-21 12:41) Zgłoś naruszenie 91

  Kiedyś przedawnienie roszczenia sądy badały z urzędu, ale to był komunistyczny przepis więc nie wiadomo kiedy znikł z kpc i jak grzyby po deszczu zaczęły się mnożyć firmy windykacyjne i rozpoczął handel przedawnionymi długami... A nieuki z MS teraz proch wymyśliły.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • proces wieczny(2019-08-21 13:02) Zgłoś naruszenie 102

  Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie o zapłatę, w starym stanie prawnym (przedawnienie na zarzut, zarzutu nie podniesiono). Teraz referendarz sądowy w SR (albo na późniejszym etapie Komornik) uczyni ten wyrok fikcją... odmawiając nadania klauzuli wykonalności lub dokonania egzekucji. To jest absurd! Otwieranie procesu od nowa na etapie klauzuli wykonalności i egzekucji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • świat na głowie(2019-08-21 14:34) Zgłoś naruszenie 73

  Więc prawomocny wyrok Sądu II instancji będzie podlegał badaniu merytorycznemu od nowa... przez organ I instancji: Referendarza. Albo przez Komornika. Ba! Referendarz z Sądu Rejonowego w Mławie lub Komornik z Zaklikowa może faktycznie "znieść" wyrok Sądu Najwyższego z powołaniem na przedawnienie! Świat na głowie!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-08-21 18:44) Zgłoś naruszenie 24

  W interesie tzw. komornika jest , by wynik "badania" był negatywny . W interesie jego klyjenta , też . A także w interesie rządzącej sitwy , jakiego by okresu III Ż-F RP , aktualnie nie reprezentowała ... O interesie kreatorów tego procederu , nie wspomnę . Ale mogą wspomnieć o dziesiątkach tysięcy nieruchomości (czyt. szopki z dykty i paździerza) , w Kaliforni i innej Florydzie , których właścicielem jest DB , na przykład , a przedawnienie miało tam miejsce z chwilą zamknięcia obcasem furtki przez byłego "właściciela" ...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ... (2019-08-23 00:04) Zgłoś naruszenie 11

  Te zmiany mają dużą szansę spowodować jeszcze większe opóźnienia w rozpoznawaniu spraw. No i dają duże pole do popisu fla tzw obstrukcji. Już dzisiaj niejednokrotnie trudno oprzeć się wrażeniu, że szuka się na siłę powodów by "spylic" sprawę. Widać ktoś patrzył na to ale z teoretycznego punktu widzenia...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane