statystyki

ETPC wypowiedział się nt. utrudniania założenia organizacji

autor: Dominika Bychawska-Siniarska24.08.2019, 07:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka wypowiadał się już kilka razy na temat fasadowych procesów przeciw aktywistom czy o blokowaniu kont NGO w Azerbejdżanie.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wypowiadał się już kilka razy na temat fasadowych procesów przeciw aktywistom czy o blokowaniu kont NGO w Azerbejdżanie.źródło: ShutterStock

Europejski Trybunał Praw Człowieka wypowiadał się już kilka razy na temat fasadowych procesów przeciw aktywistom czy o blokowaniu kont NGO w Azerbejdżanie. Tym razem na kanwie sprawy Jafarov i inni p. Azerbejdżanowi (skarga nr 27309/14) strasburscy sędziowie odnieśli się do zbytniego formalizmu przy rejestracji organizacji.

Skarżący chciał wraz z dwoma przyjaciółmi zarejestrować w 2010 r. organizację Human Rights Club. Ministerstwo Sprawiedliwości kilkakrotnie zwracało wniosek, wskazując na braki formalne. Ostatnią decyzją, w grudniu 2011 r., ministerstwo odmówiło rejestracji organizacji ze względu na brak wskazania prawnego pełnomocnika organizacji.

Skarżący zwrócili się do sądu, wskazując, że azerskie prawo nie nakładało obowiązku wskazania osoby uprawnionej do reprezentacji. Podnieśli też, że ministerstwo powinno było wskazać wszystkie braki formalne w pierwszej decyzji odmownej. Sądy, łącznie z SN, uznały działania władz za legalne.

W skardze do ETPC Jafarov podniósł, że działania władz naruszyły prawo do stowarzyszania (art. 11 konwencji), a odmowy nie były związane z rzeczywistymi brakami formalnymi wniosku, lecz miały na celu ograniczenie działalności na rzecz praw człowieka w kraju.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane