statystyki

Dostęp do kina nie dla wszystkich

autor: Dominika Bychawska-Siniarska10.09.2019, 12:13; Aktualizacja: 10.09.2019, 12:13
Sprawa Glaisen p. Szwajcarii (skarga nr 40477/13) wydaje się błaha. Skarżący – przemieszczający się na wózku inwalidzkim – chciał się dostać do konkretnego kina w Genewie na pokaz filmu, którego nie było repertuarze innych kin. Nie było jednak rampy podjazdowej.

Sprawa Glaisen p. Szwajcarii (skarga nr 40477/13) wydaje się błaha. Skarżący – przemieszczający się na wózku inwalidzkim – chciał się dostać do konkretnego kina w Genewie na pokaz filmu, którego nie było repertuarze innych kin. Nie było jednak rampy podjazdowej.źródło: ShutterStock

Sprawa Glaisen p. Szwajcarii (skarga nr 40477/13) wydaje się błaha. Skarżący – przemieszczający się na wózku inwalidzkim – chciał się dostać do konkretnego kina w Genewie na pokaz filmu, którego nie było repertuarze innych kin. Nie było jednak rampy podjazdowej. Pomimo próśb żaden z pracowników kina nie pomógł skarżącemu, choć z pomocą mógłby się dostać do sali. Skarżący zwrócił się do szwajcarskich sądów, wskazując, że spółka prowadząca kino dopuściła się dyskryminacji.

Argumentował, że brak dostępu do budynku powadzi do wykluczenia z ważnego elementu życia społecznego. Sądy nie przychyliły się do tej argumentacji. W skardze do trybunału Glaisen powołał się na naruszenie zakazu dyskryminacji z art. 14 konwencji i prawa do życia prywatnego z art. 8 konwencji.

ETPC uznał skargę za niedopuszczalną. Przypomniał, że konwencja nie gwarantuje prawa dostępu do kina. Zgodnie ze specjalną szwajcarską ustawą podmioty prywatne mogłyby odpowiadać za dyskryminację, gdyby była ona wyjątkowo poważna i prowadziła do wykluczenia z normalnego życia społecznego. Ponieważ konwencja nie dotyczy podmiotów prywatnych, ETPC przyznaje państwom stronom szeroki margines uznania w sytuacji, gdy spór ma podłoże w działaniu takich podmiotów. Tym samym strasburscy sędziowie uznali, że jeżeli sądy krajowe nie dopatrzyły się dyskryminacji na gruncie prawa szwajcarskiego, to należy dać prymat wykładni prawa krajowego, a nie konwencji.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane