Zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych: Jak uzyskać, co powinien zawierać wniosek [2019]

autor: Bartosz Michalski17.08.2019, 17:00
sąd, prawo, pieniądze, koszty sądowe

Zgodnie z treścią art. 102 ust. 1 u.k.s.c. zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, jeżeli złoży oświadczenie, z którego wynika, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.źródło: ShutterStock

Już niedługo wejdzie w życie nowelizacja ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która podniesie opłaty sądowe. Dochodzenie swoich praw na tej drodze będzie droższe. Co może zrobić strona, której nie stać na uiszczenie takiej opłaty? Otóż ustawodawca przewidział w takiej sytuacji możliwość zwolnienia jej od kosztów sądowych w całości lub części. Jak można z tego skorzystać? Komu przysługuje? Co należy złożyć wraz z wnioskiem? Czy od decyzji sądu przysługuje jakiś środek zaskarżenia? Na te wszystkie pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym tekście.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • AntyPrawnik(2020-06-01 14:43) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Michalski, a to orzecznictwo komunistycznego sądu z 1974 roku cytuje Pan na poważnie? Zapominając, że Konwencja Praw Człowieka od 1993 roku wprowadza w Polsce zasade prawną zwalniająca z kosztów sądowych osoby, które na to nie stać, w tym osoby bezrobotne.

    Odpowiedz
  • Sebastan(2020-02-22 08:15) Zgłoś naruszenie 00

    A czy wniosek o sporządzenie uzasadnienia postanowienia odmawiającego zwolnienia od kosztów podlega obecnie opłacie 100 zł czy nie? Skoro samo zażalenie na odmowę jest bezpłatne? Czy jednak za uzasadnienie trzeba zapłacić?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane