statystyki

Kiedy rusza reforma procedury cywilnej?

autor: Piotr Szymaniak08.08.2019, 08:46; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:46
Przyspieszyć pracę sądów mają też nowe opłaty. I to szybciej, bo zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zaczną obowiązywać już 21 sierpnia.

Przyspieszyć pracę sądów mają też nowe opłaty. I to szybciej, bo zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych zaczną obowiązywać już 21 sierpnia.źródło: ShutterStock

Już wiadomo, że nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wejdzie w życie 7 listopada br.

Ustawa, która została właśnie opublikowana w Dzienniku Ustaw (Dz.U z 2019 r. poz. 1469), ma doprowadzić do przyspieszenia postępowań sądowych. Służyć temu będą m.in. wyodrębnienie postępowań gospodarczych (znacznie bardziej sformalizowanych, ale szybszych) i wprowadzenie regulacji przeciwdziałających obstrukcji procesowej (takich jak ograniczenie możliwości podnoszenia zarzutów czy rozpoznawanie zażaleń przez inny skład tego samego sądu).

Do tego w kodeksie została wprowadzona nowa generalna zasada nadużycia prawa procesowego. W razie stwierdzenia, że strona korzysta ze swoich uprawnień tylko po to, by przeciągać sprawę, sąd będzie mógł nałożyć grzywnę, zwiększyć wysokość odsetek czy zobowiązać do podwójnego zwrotu kosztów stronie przeciwnej.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Sybill(2019-08-08 10:08) Zgłoś naruszenie 51

    "Obstrukcji" procesowej mogłoby przeciwdziwałać tylko to, że obstrukcja przestanie być opłacalna dla pełnomocników stron. W świecie realnym rządzi ekonomia, a nie prawo. Tymczasem w tym kraju przewlekły proces jest najbardziej opłacalny. Każde pisemko procesowe, każdy bezcelowe wystąpienie przed sądem - kosztuje klienta. Nawet przegranie sprawy z powodu kompletnej nieudolności pełnomocnika - tez jest wynagradzane. Jak długo to się opłaca - tak długo to będzie. .

    Odpowiedz
  • Sybill(2019-08-08 10:08) Zgłoś naruszenie 21

    "Obstrukcji" procesowej mogłoby przeciwdziwałać tylko to, że obstrukcja przestanie być opłacalna dla pełnomocników stron. W świecie realnym rządzi ekonomia, a nie prawo. Tymczasem w tym kraju przewlekły proces jest najbardziej opłacalny. Każde pisemko procesowe, każdy bezcelowe wystąpienie przed sądem - kosztuje klienta. Nawet przegranie sprawy z powodu kompletnej nieudolności pełnomocnika - tez jest wynagradzane. Jak długo to się opłaca - tak długo to będzie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane