statystyki

Porządki w Trybunale Konstytucyjnym. "To nie jest niezależny i niezawisły organ kontroli konstytucyjności prawa"

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.07.2019, 19:30
Trwa czwarty rok, odkąd obecna większość rządząca zaczęła robić własne porządki w Trybunale Konstytucyjnym.

Trwa czwarty rok, odkąd obecna większość rządząca zaczęła robić własne porządki w Trybunale Konstytucyjnym.źródło: ShutterStock

- TK utracił zdolność do realizacji swoich konstytucyjnych funkcji i zadań. Notorycznie odwoływanie zaplanowanych wcześniej wokand jest tego dowodem. Nawet biuro podawcze jest zazwyczaj zamknięte - mówi Tomasz Zalasiński dla DGP. 

dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista, Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. S. Batorego

Trwa czwarty rok, odkąd obecna większość rządząca zaczęła robić własne porządki w Trybunale Konstytucyjnym. Najważniejsze osoby w państwie, w tym prezydent czy premier, nie kryją zadowolenia z jego obecnego sposobu działania, jednak dane statystyczne pokazują ten obraz inaczej. Weźmy chociażby kwestię zdejmowanych wokand, o czym niedawno pisał DGP. Na 25 wyznaczonych w tym roku przez Trybunał Konstytucyjny wokand aż osiem zostało odwołanych.

Obserwuję zmiany zachodzące w Trybunale Konstytucyjnym z przykrością. Przypomina mi się artykuł, który po pierwszym orzeczeniu TK z 1986 r. napisał Stanisław Podemski („Trybunał nie malowany, Polityka, 15.11.1986). Trybunał wydał wówczas orzeczenie, w którym pokazał, jak wielkie znaczenie dla ochrony praw obywatelskich będą miały jego orzeczenia. Powołanie TK – jak pamiętamy – było krokiem milowym w naszej drodze do demokracji i państwa prawnego, ale początkom jego działalności towarzyszyły obawy, czy nie będzie to ochrona pozorna, zwłaszcza w ówczesnych warunkach. Trybunał Konstytucyjny od początku objawił się jednak jako zdecydowany obrońca konstytucyjnych praw i wolności. Ochronę tę z powodzeniem zapewniał przez trzy dekady. Niestety ten czas już się skończył. Trybunał obecnie utracił zdolność do realizacji swoich konstytucyjnych funkcji i zadań. Notorycznie odwoływanie zaplanowanych wcześniej wokand jest tego dowodem.

Chyba jednak nie chodzi tylko o zdejmowanie wokand?

Nie. Daje to jednak obraz sytuacji organizacyjnej panującej w trybunale, który – jak widać – nie jest w stanie zaplanować i przeprowadzić podstawowych czynności procesowych. Nie wyznacza się wokand, a wskazanych terminów i tak nie udaje się dochować. Do tego podjęto bardzo złą decyzję o rezygnacji w rozpraw, które są kluczowe dla rozpoznania sprawy, a poprzestaje się na publicznym ogłaszaniu wyroków. W pierwszej połowie tego roku zaplanowano pięć rozpraw, z czego trzy odwołano. Z 20 zaplanowanych w tym czasie posiedzeń mających na celu publiczne ogłoszenie orzeczenia pięć zostało odwołanych. W pierwszej połowie tego roku wydano tylko 18 wyroków. Nawet biuro podawcze jest notorycznie zamknięte. Trybunał organizacyjnie przestał działać.

A skoro spraw się nie rozpatruje…

…to zaległości, nawet biorąc pod uwagę znacząco mniejszy wpływ, będą rosły. Pod względem efektywności i organizacji pracy ostatni rok był dla trybunału bardzo zły, jednak w tym roku mamy do czynienia z prawdziwą zapaścią. Niestety także merytoryczną. Dochodzi do tego problem związany z niejasnym wyznaczaniem przez prezesa trybunału składów orzekających oraz dokonywaniem w nich nietransparentnych zmian w trakcie rozpatrywania spraw, co rodzi ryzyko posądzenia o manipulowanie składami orzekającymi. Zwróciło na to uwagę wiele organizacji społecznych, a także sami sędziowie Trybunału Konstytucyjnego, którzy – już chyba trzykrotnie – sygnalizowali prezesowi TK i opinii publicznej liczne nieprawidłowości w zakresie wyznaczania składów orzekających. Wątpliwości zawarte w listach otwartych grupy siedmiu sędziów TK do dnia dzisiejszego nie zostały wyjaśnione.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (28)

 • Nawet CIEMNY LUD PIS dobrze o tym wie (2019-07-30 22:11) Zgłoś naruszenie 5816

  To nie jest TK Rzeczpospolitej Polskiej , … bo to jest jedynie TK PIS-BOLSZEWII z Janczarami GURU PIS !!!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Zenon(2019-07-31 08:00) Zgłoś naruszenie 5110

  Wyroki TK ustala Wolfgangowa z TW Balbiną przy rosołku w niedzielę w domu TW Wolfganga.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Kowalski(2019-07-31 07:10) Zgłoś naruszenie 2629

  Sądownictwo wymaga radykalnych zmian. Konsekwentnych i do skutku.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xyz(2019-07-31 01:05) Zgłoś naruszenie 1849

  Szanowna redakcjo i Pani redaktor. Zostało bezsprzecznie ustalone, że terminy rozpraw TK "spadały" z uwagi na obstrukcyjne działanie RPO. Wszystko jest reżyserowane również i przez fundację, którą reprezentuje ekspert.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • ree(2019-07-31 20:37) Zgłoś naruszenie 142

  teraz pojawił się problem, jak wyrzucić miernotę ? można karnie poprzez trybunał stanu

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy -takie Trybunały(2019-07-31 12:36) Zgłoś naruszenie 1220

  .Spracowani ludzie po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że emerytury w wieku 60 lat są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie. Sędzia zaprzyjaźnionego dla Tuska TK o tym przeczytał w gwiazdach (bo budżet zbankrutuje) a potem sam poszedł po kase za Urlop którego rzekomo nie umiał w kadencji TK wykorzystać. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski i TK Rzeplinskiego stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy ...Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Emeryt(2019-08-01 14:09) Zgłoś naruszenie 113

  Ten obecny tzw. Trybunał jest tak niezależny od PISu, jak ja od ZUSu...

  Odpowiedz
 • rtv(2019-07-31 08:43) Zgłoś naruszenie 915

  A jakie jest zdanie ekspertów z Fundacji Pcimskiej i Zduńsko Wolskiej?

  Odpowiedz
 • suweren(2019-08-01 08:41) Zgłoś naruszenie 93

  po prostu należy sprawdzi czy była wybrana zgodnie z prawem a jak nie to ja i długopis ( niby prezydent ) ukarać karnie a nie trybunałem stanu - tylko kara wiezienia będzie przestroga dla innych - ta kobiecina jest na pasku kulawego zwykłego posła - jego tez należny wsadzić do wiezienia za łamanie konstytucji

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • cc(2019-07-31 15:52) Zgłoś naruszenie 84

  tk zlikwidowac

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • A(2019-07-31 11:02) Zgłoś naruszenie 80

  W świele ostatnich wydarzeń moje mysli zaczęła atakować uporczywa myśl nad sensem tego do czego zmierzAmy szukanie odpowiedzi na pytanie czy wogule istnieje jakieś prawo ? Czy to kolejne puste nic które jest czymś . Wolność co to jest ? Równość co znaczy ? Nie ma jednej odpowiedzi .

  Odpowiedz
 • ad(2019-07-31 23:39) Zgłoś naruszenie 82

  Tylko przestrzegac obowiazujace prawo ,a nie obchodzic nie ma potrzeby TK a Konstytucja chocby P A K nie jest rowniez olewana.

  Odpowiedz
 • Borys(2019-07-31 09:11) Zgłoś naruszenie 721

  Kominowy wróć oto są siewcy kasty

  Odpowiedz
 • SOLIDARNOSC-80(2019-08-02 12:14) Zgłoś naruszenie 12

  CHCECIE POSTAREMU ZEBY TAK BYLO JAK BYLO SEDZIA NA TELEFON I BYLO ROBTA CO CHCETA.GDZIE BYL TK JAK OKRADANO POLSKIE I POLAKOW ZE WSZYSTKIEGO CO SIE DALO.EMERYT DOSTAWAL5 ZL NA MIESIOC TO BYLA PODWYZKA NA ROK60 ZL.W OCHRONIE PRACOWALISMY W 2008 ROKU Za2,80 GDZIE BYL W TEDYTK RPO KOMISJA WENECKA I SUE.NIE BYLO TYLKO POWYGRANYCH WYBORACH PRAWICY CHUZIA NA JOZIA.A KTO ODDA NAM130 MIJIARDOW Z OFE250 MILIJARDOW Z WATU ZE SPRZEDARZY W CALEJ POLSCE ZAKLADOW GDZIE JEST NARODU KASA.DLA CZEGO NIE MA WINNYCH DO TEJ PORY.RZODZI KASTA JAK MOWILI WCZESNIEJ.NIGDY WIECEJ TAKICH PARTI JAK SLD SDPL UP POPSL NOWOCZESNEJ.PAMIETAMY KRADZIEZ TYCH PARTI W2001 ROKU CO MATKOM Z DZIECMNI WTEDY ZROBILI CO UKRADLI I NAS CO OKRADLI ZE SWIADCZEN OBNIZAJOC ZE160% DO80%.PRZY WYBORACH WAZ WSZYSKICH W/W ROZLICZYMY.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • SOLIDARNOSC-80(2019-08-02 12:27) Zgłoś naruszenie 11

  TY TO PISZESZ CIEMNY LUD PIS TO MY CI ODPOWIEMY TWOJ WUJEK BO TAK NALEZY PISAC JEZDZIL JAK CHACIAL I ZA 6 MILIJONOW SOBIE WYLATAL.A PAN BORUSEWICZ DO PIESKA LATAL I TEZ SOBIE DUZO WYLATAL.NIKT NIE POZWOLI SIE OKRADAC JAK PRZEZ8 LAT TYLKO GAMONIE I NIEUDACZNICY MOGO POPIERAC ZLODZIEJSTWO PRZEKRETY MY LUDZIE PRACY CO MAMY PO50 LAT NIE POZWOLIMY ZEBY CIEC WYZEJ NAM UBLIRZAL BO TO CO PISZESZ TO CI DADZO KIEDYS SMIECIU GURU I JANCZAROW JUZ NIE MY MOZE ALE NASZE DZIECI WSZYSTKICH ROZLICZO BO TO SO NASZE PIENIODZE.130 MILIJARDOW Z OFE250 MILIJARDOW Z WATU ZLODZIESKA REPRYWATYZACJA W WARSZAWIE PONAD40 TYSIECY LUDZI NA BRUKU MAFJA RZODZILA I ROBILA CO CHCIALA TY WIEC DO NIE SIE ZALICZASZ JAK CHCESZ ZEBY CIE KOPALI W D TO SIE ZAPISZ DO PO I TAM POKARZ SWOIO TWARZ CO POTRAWISZ ZROBIC DLA KRAJU NARODU WYKARZ SIE.PLUC TO MOZESZ ALE TRZEBA MNIEC DOWODY MY JE MAMY I PRZY WYBORACH WAM DAMY.

  Odpowiedz
 • J_B(2019-08-03 12:52) Zgłoś naruszenie 00

  Jak się jest "hamulcowym" (cały POprzedni układ zależności politycznych i interesów) to wprowadzenie koniecznych (!!!) reform jest niezmiernie utrudnione.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane