statystyki

Czy można zakwestionować status sędziego we wniosku o jego wyłączenie? Sprawą zajmie się TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.07.2019, 07:45; Aktualizacja: 24.07.2019, 07:45
Czy przepisy pozwalające wnioskować o wyłączenie sędziego w zakresie, w jakim umożliwiają badanie jego statusu, są zgodne z ustawą zasadniczą? Na takie pytanie już niedługo odpowie Trybunał Konstytucyjny.

Czy przepisy pozwalające wnioskować o wyłączenie sędziego w zakresie, w jakim umożliwiają badanie jego statusu, są zgodne z ustawą zasadniczą? Na takie pytanie już niedługo odpowie Trybunał Konstytucyjny.źródło: ShutterStock

Czy przepisy pozwalające wnioskować o wyłączenie sędziego w zakresie, w jakim umożliwiają badanie jego statusu, są zgodne z ustawą zasadniczą? Na takie pytanie już niedługo odpowie Trybunał Konstytucyjny.

Ze strony TK wynika, że zostały przyjęte do wspólnego rozpoznania pytania prawne Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Izby Cywilnej dotyczące m.in. art. 49 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten mówi m.in. o prawie strony do złożenia wniosku o wyłączenie sędziego. Sądy pytające nabrały jednak wątpliwości, czy da się go pogodzić z konstytucją, gdy celem złożenia takiego wniosku jest de facto zakwestionowanie statusu sędziów SN. Chodzi tutaj o tzw. nowych sędziów, którzy zostali powołani do SN przez obecny, kwestionowany m.in. przez rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, skład Krajowej Rady Sądownictwa. Wnioski opierające się o tego typu argumentację składają strony występujące przed SN. Zrobiła tak m.in. Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie, która została stroną w sporze o odwołanie adwokata Sławomira Zdunka z funkcji przewodniczącego zespołu wizytatorów ORA. Stało się to po tym, jak mec. Zdunek zdecydował się wziąć udział w budzącym kontrowersje naborze do SN.

„W niniejszej sprawie ORA posłużyła się konstrukcją wywiedzioną z art. 49 k.p.c., w celu zakwestionowania statusu sędziowskiego wszystkich sędziów Sądu Najwyższego orzekających w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, upatrując przyczyn ich wyłączenia w przeświadczeniu ORA o nielegalności procedury powoływania tych sędziów, i tym samym jej przekonaniu o bezskuteczności tego powołania” – czytamy w uzasadnieniu postanowienia sądu o skierowaniu pytań do TK.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane