statystyki

Jak eksperci oceniają TK po kilku latach od zmian?

autor: Marcin Matczak, Anna Rakowska-Trela, Danuta Przywara, Stanisław Trociuk03.08.2019, 08:00
Pani Przyłębska idzie w tym roku na nowy negatywny rekord – za sprawą tego czerwcowego tweeta Adama Traczyka, politologa i działacza społecznego związanego z Wiosną, ożyła dyskusja o skutkach zmian przeprowadzonych w Trybunale Konstytucyjnym.

Pani Przyłębska idzie w tym roku na nowy negatywny rekord – za sprawą tego czerwcowego tweeta Adama Traczyka, politologa i działacza społecznego związanego z Wiosną, ożyła dyskusja o skutkach zmian przeprowadzonych w Trybunale Konstytucyjnym.źródło: ShutterStock

Pani Przyłębska idzie w tym roku na nowy negatywny rekord – za sprawą tego czerwcowego tweeta Adama Traczyka, politologa i działacza społecznego związanego z Wiosną, ożyła dyskusja o skutkach zmian przeprowadzonych w Trybunale Konstytucyjnym.

Traczyk opublikował dane pokazujące, że od 2005 r. liczba spraw rocznie rozstrzyganych przez TK oscylowała wokół stu kilkudziesięciu, a po pierwszych pięciu miesiącach 2019 r. wyniosła zaledwie… 17.

Uznaliśmy, że to dobry moment, by działalności TK przyjrzeć się bliżej, wychodząc poza powtarzający się zarzut o „nicnierobieniu” za każdym razem, gdy zaplanowana na dany dzień rozprawa w ostatniej chwili spada z wokandy (a zdarza się to rzeczywiście często). Co istotne, zależało nam na poznaniu opinii wszystkich stron sporu, stąd próba uzyskania odpowiedzi na kilka podstawowych pytań (patrz obok) od prawników wywodzących się z różnych środowisk, w tym tych kojarzonych z obecną ekipą rządzącą. W samym TK odesłano nas do Ministerstwa Sprawiedliwości, a w MS – do trybunału. Na nasze prośby o podsumowanie nie zechcieli też odpowiedzieć eksperci, którzy w 2016 r. zasiadali w powołanym przez marszałka Sejmu zespole ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego. Także kilku posłów PiS, a zarazem prawników, mimo początkowych zapewnień, ostatecznie nie zechciało się odnieść do krytyki sformułowanej przez osoby, które w naszej minisondzie wzięły udział.

1 Czy prace Trybunału Konstytucyjnego są, tak jak przewidywano na początku kryzysu, sparaliżowane? Czy może TK pracuje już w „normalnym” trybie i obawy wysnuwane na początku zmian okazały się bezpodstawne?

2 Czy wyroki Trybunału Konstytucyjnego w obecnym składzie mają wpływ na kształt prawa w Polsce?

3 Czy to, czego się obawiano na początku kryzysu, potwierdziło się? Jak wygląda obecnie sytuacja w Trybunale po kilku latach od zmian?

4 Czy Trybunał Konstytucyjny jest niezależny, czy w sprawach związanych ze zgodnością z konstytucją poszczególnych ustaw i celów lub działalności partii politycznych orzeka na korzyść strony rządzącej?

5 Jaki wpływ na prace Trybunału Konstytucyjnego ma zmiana wyznaczania składów orzekających i zmiany sędziów wyznaczonych do poszczególnych spraw?

6 Jaka przyszłość rysuje się przed Trybunałem Konstytucyjnym? Czy jeżeli jest dotknięty kryzysem, to czy istnieje szansa na jego zakończenie?

7 Wiele osób twierdzi, że Naczelny Sąd Administracyjny odgrywa teraz ważniejszą rolę i budzi większe zaufanie niż TK. Czy wyroki NSA są teraz bardziej respektowane niż Trybunału Konstytucyjnego?

Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika praw obywatelskich

1 Prace Trybunału Konstytucyjnego nie są sparaliżowane, nie ulega jednak wątpliwości, że pracuje on o wiele mniej efektywnie niż poprzednio. Świadczy o tym zarówno liczba orzeczeń, jak i spraw kierowanych w ostatnich latach do Trybunału Konstytucyjnego. Podmioty, które są uprawnione do składania wniosków do Trybunału, robią to znacznie rzadziej niż poprzednio, co jest spowodowane brakiem zaufania do tego organu oraz przekonaniem, że trzy osoby zasiadające w Trybunale nie posiadają statusu sędziego.

2 Wyroki Trybunału Konstytucyjnego, zwłaszcza te wydane w prawidłowo ukształtowanym składzie orzekającym, mają w dalszym ciągu wpływ na kształt prawa w Polsce. Świadczą o tym chociażby takie orzeczenia, jak to dotyczące świadczeń emerytalnych dla kobiet urodzonych w 1953 r. Natomiast wciąż pozostaje nierozstrzygnięta w sposób jednoznaczny kwestia, czy i jakie znaczenie należy przypisać orzeczeniom Trybunału Konstytucyjnego wydanym w składzie, w którym zasiadały osoby w świetle wyroków TK z 2015 i 2016 r. nieuprawnione do orzekania.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

 • Drugi sort(2019-08-03 10:14) Zgłoś naruszenie 3712

  Żona konfident Wolfganga nie ma czasu na kierowanie trybunałem😉, bo pochłania Ją gotowanie obiadków prezesowi😝

  Odpowiedz
 • robotnik(2019-08-03 11:11) Zgłoś naruszenie 3313

  Jak to można skomentować ? Po prostu Pani Przyłębska jest magistrem prawa, a na czele tego organu powinien zasiadać profesor prawa. Co wie profesor - tego nie wie magister. I tak jest z ilością spraw.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • boro(2019-08-03 13:02) Zgłoś naruszenie 2912

  TK to DNO MIERNOTY SĘDZIOWSKIEJ !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor Pracy o TK Rzeplinskiego(2019-08-03 08:20) Zgłoś naruszenie 1434

  ......Spracowani ludzie po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że emerytury w wieku 60 lat są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie. Sędzia zaprzyjaźnionego dla Tuska TK o tym przeczytał w gwiazdach (bo budżet zbankrutuje) a potem sam poszedł po kase za Urlop którego rzekomo nie umiał w kadencji TK wykorzystać. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski i TK Rzeplinskiego stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy ...Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tzw szkodliwych i niebezpieczych"

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy o TK Rzeplinskiego(2019-08-03 08:22) Zgłoś naruszenie 1136

  .......Spracowani ludzie po fakcie pracy mieli wiedzieć ,że emerytury w wieku 60 lat są to przywileje przejściowe i wstecznie się Ich okradnie. Sędzia zaprzyjaźnionego dla Tuska TK o tym przeczytał w gwiazdach (bo budżet zbankrutuje) a potem sam poszedł po kase za Urlop którego rzekomo nie umiał w kadencji TK wykorzystać. (tylko w 2014r bezrobocie spadło ale wg GUS wśród 60 latków wzrosło aż o 8%). Tuski i TK Rzeplinskiego stworzyli w Polsce POlski Obóz Pracy ...Kochani mędrcy! -czy nie słyszeliście jak Donald Tusk ogłosił publicznie:" ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "......... a co zrobił z robotnikami pracującymi od 15 r życia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w tzw szkodliwych i niebezpieczych"

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • Reforma(2019-08-03 21:12) Zgłoś naruszenie 43

  Tylko Reformy ciąg dalszy.

  Odpowiedz
 • donkowski(2019-08-03 13:14) Zgłoś naruszenie 34

  PAŃSTWO TEORETYCZNE. Polskie firmy - teileprofi24h_abs_gmbh, mixelectrocar24h, autoteilekfz-idczak, speedautot, 2ndparts_de, multibrandgroup, autoexpert24h, automeister24h, www_teilemania_de, rotetulpen2018, autoteile24h2018 - działają w POLSCE a podatki płacą w NIEMCZECH. Jakoś tej dziury podatkowej nikt nie zatyka. Tylko te parę firm lekko wyprowadza za granicę ok 1 miliona miesięcznie. Na naprawę limuzyn rządowych jak znalazł. Problem jest poważny. Podobne firmy powstają jak grzyby po deszczu a urząd skarbowyy śpi

  Odpowiedz
 • czytelnik(2019-08-05 09:00) Zgłoś naruszenie 32

  to zależy z której opcji są eksperci

  Odpowiedz
 • cd1(2019-08-05 17:25) Zgłoś naruszenie 24

  Pani Prezes Julia Przyłębska jest jak dotychczas najlepszym Prezesem Trybunału Konstytucyjnego od jego początku

  Odpowiedz
 • zbulwersowany(2019-08-05 08:59) Zgłoś naruszenie 11

  energetyka może odchodzić po 60 latach na emeryturę, ale pracownicy energetyki kolejowej już nie. Praca na wysokościach taka sama, a po nowelizacji w energetyce już nie jest to praca uciążliwa, brak dodatku szkodliwego za którym idzie prawo do wcześniejszej emerytury. Widać zmiana ustawy prace w energetyce kolejowej od razu , cudownie , są bezpieczne, bez wysiłkowe . O ironio , kiedy się to zmieni i ludzie będą traktowani sprawiedliwie ?????

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane