statystyki

TK: Przewlekłość ma być zaskarżalna także w postępowaniu klauzulowym

autor: Szymon Cydzik04.07.2019, 08:27; Aktualizacja: 04.07.2019, 08:27
Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wczoraj uznał, że wyłączenie możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego byłoby niezgodnym z ustawą zasadniczą zamknięciem drogi sądowej.

Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wczoraj uznał, że wyłączenie możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego byłoby niezgodnym z ustawą zasadniczą zamknięciem drogi sądowej.źródło: ShutterStock

Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wczoraj uznał, że wyłączenie możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego byłoby niezgodnym z ustawą zasadniczą zamknięciem drogi sądowej.

W środę TK pochylał się nad art. 1 ust. 2 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (t.j. Dz.U. z 2018 poz. 75; dalej jako: u.s.n.p.). Chodziło o to, że przepis ten wyłącza możliwość złożenia skargi na przewlekłość postępowania w sprawie nadania klauzuli wykonalności (tzw. postępowania klauzulowego).

TK po rozpoznaniu sprawy uznał, że zaskarżona regulacja w powyższym zakresie jest niezgodna z konstytucją. Zdaniem trybunału jest to równoznaczne z zamknięciem drogi sądowej przez uniemożliwienie przeciwdziałania przewlekłości postępowania klauzulowego oraz wykluczenie rekompensaty za nieuzasadnioną zwłokę w rozpoznaniu sprawy. Wyrok nie powoduje jednak uchylenia całego przepisu, ale jedynie jego wskazanego zakresu. Pozwala też wznowić sprawy umorzone na podstawie tej części przepisu.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • realnie niewykonalne(2019-07-05 08:12) Zgłoś naruszenie 10

    To źle. Przepis (archaiczny) mówi, o 3 dniach na wydanie klauzuli. Przepis pochodzi z czasów, gdy w Sądach było niespełna milion spraw rocznie. Teraz jest 18 milionów. Więc rozpoznanie wniosku w terminie 3 dni jest nierealne. Wniosek nawet nie dotrze do wydziału, w którym ma być rozpoznany i nie zostanie podłożony do akt..

    Odpowiedz
  • mafia(2019-07-04 13:49) Zgłoś naruszenie 10

    SZYBKO. mnie deweloper oszukał w umowie notarialnej i straszy że jak pójdę do sądu to będzie trwało 10 lat bank mnie oszukał na kredycie w CHF i też sprawa się ciągnie a tu proszę.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane