statystyki

TK: Przewlekłość ma być zaskarżalna także w postępowaniu klauzulowym

autor: Szymon Cydzik04.07.2019, 08:27; Aktualizacja: 04.07.2019, 08:27
Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wczoraj uznał, że wyłączenie możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego byłoby niezgodnym z ustawą zasadniczą zamknięciem drogi sądowej.

Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wczoraj uznał, że wyłączenie możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego byłoby niezgodnym z ustawą zasadniczą zamknięciem drogi sądowej.źródło: ShutterStock

Taki wniosek płynie z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który wczoraj uznał, że wyłączenie możliwości wniesienia skargi na przewlekłość postępowania klauzulowego byłoby niezgodnym z ustawą zasadniczą zamknięciem drogi sądowej.

W środę TK pochylał się nad art. 1 ust. 2 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (t.j. Dz.U. z 2018 poz. 75; dalej jako: u.s.n.p.). Chodziło o to, że przepis ten wyłącza możliwość złożenia skargi na przewlekłość postępowania w sprawie nadania klauzuli wykonalności (tzw. postępowania klauzulowego).

TK po rozpoznaniu sprawy uznał, że zaskarżona regulacja w powyższym zakresie jest niezgodna z konstytucją. Zdaniem trybunału jest to równoznaczne z zamknięciem drogi sądowej przez uniemożliwienie przeciwdziałania przewlekłości postępowania klauzulowego oraz wykluczenie rekompensaty za nieuzasadnioną zwłokę w rozpoznaniu sprawy. Wyrok nie powoduje jednak uchylenia całego przepisu, ale jedynie jego wskazanego zakresu. Pozwala też wznowić sprawy umorzone na podstawie tej części przepisu.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • realnie niewykonalne(2019-07-05 08:12) Zgłoś naruszenie 10

    To źle. Przepis (archaiczny) mówi, o 3 dniach na wydanie klauzuli. Przepis pochodzi z czasów, gdy w Sądach było niespełna milion spraw rocznie. Teraz jest 18 milionów. Więc rozpoznanie wniosku w terminie 3 dni jest nierealne. Wniosek nawet nie dotrze do wydziału, w którym ma być rozpoznany i nie zostanie podłożony do akt..

    Odpowiedz
  • mafia(2019-07-04 13:49) Zgłoś naruszenie 10

    SZYBKO. mnie deweloper oszukał w umowie notarialnej i straszy że jak pójdę do sądu to będzie trwało 10 lat bank mnie oszukał na kredycie w CHF i też sprawa się ciągnie a tu proszę.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane